بایستی مسائل بانوان آسیب‌دیده را با فوریت پیگیری و رفع کرد

بایستی مسائل بانوان آسیب‌دیده را با فوریت پیگیری و رفع کرد

 

 

 

شهردار کرمان گفت: باید با همکاری همه‌ی ارگان‌های متولی و تاثیرگذار موضوعات مربوط به بانوان آسیب‌دیده را با سرعت و فوریت پیگیری کرده و به طور ویژه‌ای بررسی و رفع نمود.

به گزارش پایگاه خبری کرمان آنلاین، سید مهران عالم‌زاده صبح امروز در اولین جلسه تشکیل کارگروه تخصصی بانوان شورای اسلامی شهر کرمان که با حضور ریاست شورای اسلامی شهر، زهرا لری رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و بانوان و رییس کارگروه تخصصی بانوان شورای شهر،مدیر امور بانوان و خانواده شهرداری کرمان و نیز تعدادی از بانوان مسئول در ارگان‌های مختلف شهر در محل شورا برگزار شد؛ افزود: در کنار همه‌ی برنامه‌هایی که در حوزه‌‌های مختلف برای بانوان در نظر گرفته می‌شود؛ پیشنهاد می شود در این کارگروه تخصصی بانوان، یک برنامه‌ با فوریت برای بانوان آسیب دیده تهیه و تدارک دیده شود و از همه دستگاه های موثر و متولی خواسته شود این برنامه را اجرا کنند تا هم این بانوان و هم جامعه آسیب بیشتری نبینند.

وی تصریح کرد: ما هم در شهرداری کرمان این قول را می‌دهیم که حتی بیشتر از وظایف و نقش و رسالتی که بر عهده داریم در این حوزه وارد شویم تا دغدغه‌ی موضوعات حساس کم شود و جامعه و این افراد از آسیب‌های اجتماعی در امان بمانند.

شهردار کرمان گفت: مهم‌ترین سرمایه‌ی هر جامعه‌ای مردم و سرمایه های اجتماعی آن جامعه است که اگر توجه ویژه‌ای به آنها شود؛ جامعه مسیر رشد و تعالی خود را به خوبی طی می‌‍کند.

عالم‌زاده ادامه داد:خانم‌ها به عنوان حداقل 50 درصد جامعه، نقش مضاعفی را برعهده دارند که شامل نقش تربیتی و مدیریت خانواده و نیز نقش اجتماعی آنها می‌شود و معمولا مردان نمی‌توانند این نقش‌های متمایز را با هم ایفا کنند. این اهمیت نقش زنان باعث می شود که ما هم در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی توجه ویژه‌ای به زنان داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه اسلامی با همه محسنات و خوبی ها، محدودیت‌های شرعی و عرفی برای بانوان وجود دارد که به همین دلیل مدیران شهری و حاکمیت باید نگاه و توجه ویژه‌ای به نیازهای زنان هم در حوزه‌ی فضاهای فیزیکی شهر و هم در حوزه‌های فرهنگی اجتماعی آنان داشته باشند.

 عالم‌زاده تصریح کرد: برای اینکه ما بتوانیم به این موضوع اهمیت بدهیم قطعا بایستی ساختارهای اداری متناسب با این حوزه‌ها را هم ایجاد کنیم اینکه فقط بگوییم بانوان به این گونه مواردی نیاز دارند ولی کاری انجام ندهیم، کارگشا نخواهد بود.

وی گفت: به همین دلیل در دوره‌ی اخیر شهرداری انتصاب خانم کارگر به عنوان مدیرامور بانوان و خانواده شهرداری در همین راستا بوده است تا ساختار اداری این موضوع شکل بگیرد. ضمن اینکه ما این پیشنهاد را به سازمان شهرداری های کشور هم داده ایم  تا در  چارت اداری شهرداری های کشور نیز این موضوع نهادینه شود.

وی افزود: همچنین معاون شهرسازی و معماری شهرداری و  نیز بسیاری از معاونان شهرداران مناطق را از بین بانوان توانمند شهرداری انتخاب و به این سمت‌ها منصوب کردیم.

عالم‌زاده ادامه داد: نمی‌توان شهر را به خوبی اداره کرد و در حوزه ی فرهنگی اجتماعی تاثیرگذار بود ولی به حوزه بانوان و خانواده توجه نداشت.

وی اظهار داشت: اینکه کلمه بانوان در کنار خانواده می‌آید و شکل می‌گیرد نشان‌دهنده‌ی نقش مهم و اساسی خانم‌ها در حوزه‌ی مدیریت خانواده است. درست است که بانوان در حوزه‌های اشتغال، اجتماعی و اقتصادی هم تلاش کرده و مسئولیت همه گیری دارند ولی هیچ کس مسئولیت آنها را در حوزه خانواده نادیده نمی‌گیرد و حتی اگر دین هم تکلیف نکرده باشد؛ بانوان، خودشان این عرصه را رها نمی‌کنند و نقش همسری، مادری و فرزندی را به خوبی انجام می‌دهند که هر کدام از این نقش‌ها مسئولیت خاص خودش را دارد.

وی گفت: به هر حال حوزه امور بانوان در این دوره شهرداری کرمان شکل گرفته و خانم «کارگر» که از نیروهای باسابقه و تحصیلکرده بودند به عنوان مدیر این حوزه انتخاب شده و  کارهای متعددی را در حوزه‌ی بانوان شهر و نیز بانوان کارمند شهردار کرمان انجام داده و یا  اجرا خواهند کرد.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: به هر حال بانوان کارمند شهرداری هم نیاز دارند توجه ویژه‌ای به آنها شود که در این راستا هم در حوزه‌ی امور بانوان، برنامه‌های خوبی در نظر گرفته و برنامه‌ریزی شده که بخشی از آنها اجرا شده و بخش دیگر در فرصت مناسب اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: همزمان با ایجاد این حوزه، پیگیری کردیم تا شهر کرمان به عنوان شهر دوستدار کودک مطرح و شناخته شود و مدیریت اداره دبیرخانه این شهر را هم بر عهده‌ی خانم کارگر گذاشتیم تا با هماهنگی با خانم ایلاقی مدیر شهرسازی و معماری، کارها را پیش ببرند.

عالم‌زاده ادامه داد: این تصور را داشتیم که بانوان بهترین کسانی هستند که می‌توانند به حوزه‌ی کودک بیشترین توجه را داشته باشند و معتقدیم ما هر توجهی به کودک کنیم، به بانوان کردیم و هر توجهی به بانوان داشته باشیم؛ به خانواده و جامعه خدمت کردیم و همچنین دغدغه‌ی اصلی بانوان را که تربیت کودکان است؛ کم کردیم.

وی گفت: شهر را نمی شود اداره کرد مگر با همکاری همه‌ی دستگاه‌های تاثیرگذار به خصوص در حوزه های اجتماعی، بنابراین از آنها می‌خواهیم یار و همدل ما باشند و بدانند که به راهنمایی، همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها نیاز داریم.

وی تاکید کرد: ما نیاز داریم به توجه و الگوبرداری از زنان موفق و نمونه اسلام، چرا که ما بهترین الگو را در دین اسلام داریم حضرت فاطمه زهرا (س) که بزرگ بانوی جهان اسلام هستند و بایستی پیرو ایشان باشیم.

شهردار کرمان افزود: همچنین باید توجه داشته باشیم به دیگر زنان موفق و الگو در اسلام، در کشور، استان و شهرمان کرمان که باید از آنها استفاده کنیم و موفقیت‌های‌شان را در جامعه نشر دهیم .

عالم‌زاده ادامه داد: ما هم در مجموعه شهرداری کرمان با هماهنگی کاملی که با شورای شهر، کارگروه تخصصی بانوان شورا و کمیسیون فرهنگی شورای شهر داریم؛ امیدواریم بتوانیم برنامه‌های بهتری را در حوزه‌های اجتماعی برای بانوان برنامه ریزی و اجرا کرده و در حوزه‌های فیزیکی هم اقداماتی که پیش از این نیز رایج بوده را ادامه دهیم.

وی گفت: افزایش فضاهای اختصاصی برای بانوان را در نظر خواهیم گرفت ولی مهمتر از همه حضور بیشتر خود بانوان در عرصه‌های اجتماعی و حوزه‌های مختصص بانوان است تا نقش پررنگ‌تری را در جامعه ایفا کنند.

فاطمه نخعی‌فر

 

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447