برگزاری دوره‌های آموزشی برای شهروندان و کارکنان شهرداری

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری کرمان خبرداد:
برگزاری دوره‌های آموزشی برای شهروندان و کارکنان شهرداری/ ایجاد و ترویج  فرهنگ خودیاری، همیاری و همه‌یاری

 مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری کرمان از برگزاری دوره‌های آموزشی و برنامه‌ریزی جهت ایجاد و گسترش فرهنگ خودیاری، همیاری و همه‌یاری در شهر کرمان خبر داد.
فرزاد خضری در گفت‌وگو با کرمان‌آنلاین، با بیان این‌که خودیاری، همیاری  و همه‌یاری، به‌عنوان یک روش علمی، منش اجتماعی و نگرش جهانی مورد توجه جوامع بزرگ و کشورهای پیشرفته جهان است، گفت: برای ایجاد و گسترش این فرهنگ در شهر کرمان، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی در دو بخش آموزش‌های پرسنلی و آموزش‌های  شهروندی کرده‌ایم.
وی در خصوص آموزش‌های شهروندی، از شناسایی افراد واجد شرایط در محله‌های شهر کرمان، با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری خبر داد و گفت: این افراد در قالب گروه‌هایی با عنوان «دوام کریمان» که در محله‌‌های مختلف شهر کرمان تشکیل می‌شوند، آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.
مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بیان کرد: وظیفه‌ی اصلی این گروه‌ها در مراحل قبل از بحران، کمک به شناسایی مخاطرات شهری و بررسی نقاط قوت و ضعف  محله و منطقه مربوط و نیز تهیه نقشه‌های آسیب‌پذیری محلی است؛ ضمن این‌که این گروه‌ها می‌توانند آموخته‌های خود را به سایر افراد ساکن در محله ارایه کنند.
خضری با اشاره به بخش آموزش‌های پرسنلی گفت: برای ارایه‌ی آموزش‌های لازم به کارکنان شهرداری نیز، با همکاری معاونت برنامه‌ریزی، ابتدا از مناطق پنج‌گانه‌ی شهرداری حدود30  نفر معرفی شده و در مراحل بعدی، افرادی از تمام سازمان‌ها و واحدهای زیرمجموعه‌ی شهرداری، برای فرا گرفتن آموزش‌های لازم، معرفی خواهند شد.
وی از تشکیل تیم‌های «واکنش سریع» در ساختار شهرداری خبر داد و گفت: در مرحله‌ی قبل از بحران، وظیفه‌ی تیم‌های «واکنش سریع» هم شناسایی مخاطرات شهری در ابعاد وسیع‌تر و نیز نیازسنجی و بررسی نقاط قوت و ضعف سازمان و مجموعه‌ی مربوطه است؛ ضمن این‌که این افراد می‌توانند در تهیه و تنظیم طرح‌های عملیاتی همکاری کرده و همین‌طور آموزش‌های لازم را به بقیه‌ی پرسنل و شهروندان در محله‌های مختلف بنا به آموخته‌های خود، ارایه کنند.
مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری کرمان به لزوم راه‌اندازی «سیستم و سامانه‌ی فرماندهی حادثه – ICS » و «مرکز عملیات اضطراری - EOC» در تمام قسمت‌های شهرداری اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این دو مهم در ساختار شهرداری از یک‌سو، و آموزش افراد و هدایت و جانمایی نظام‌مند آن‌ها در این ساختار در قالب «گروه‌های دوام» و تیم‌های «واکنش سریع» از سوی دیگر، در زمان وقوع حادثه و شرایط بحران، این افراد در خدمت‌رسانی پیش‌قدم خواهند بود.
وی بیان کرد: هدف غایی ما این است که هر فرد از اجتماع به سطحی از آموزش و مهارت برسد که بتواند در هنگام وقوع حادثه، اول جان خود را نجات داده (خودیاری) سپس با شناخت و درکی که از حادثه و شرایط بحرانی دارد، به یاری خانواده و اطرافیان خود بشتابد (همیاری) و نهایتاً بتواند به کمک و امداد همسایه‌ها و هم‌محله‌ای‌ها و سایر افراد جامعه بپردازد که به معنی «همه‌یاری» است.
خضری افزود: این همان فرهنگی است که مورد توجه کشورهای پیشرفته‌ای مثل ژاپن بوده و با حمایت دولت در فرهنگ و آموزه‌های مردم نهادینه شده و نسبت به آن متعهد هستند.
مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری در ادامه، هدف و برنامه‌ی اصلی ستاد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری کرمان را شناسایی مخاطرات شهری و مدیریت آن دانست و گفت: منظور از مخاطرات، مجموع رخدادهایی است که بالقوه خطرناک و تهدیدآمیزند و در صورت وقوع به حادثه تبدیل می‌شوند؛ ازسوی دیگر اثر بالقوه‌ی این مخاطرات بر زندگی افراد جامعه خطر نام دارد که در صورت وقوع و بالفعل شدن این خطرات، به خسارت جبران‌ناپذیر مالی و جانی منجر می‌شوند.
خضری با بیان این‌که اگر این مجموع حوادث و خسارات بسیار وسیع و زیاد شده و از کنترل خارج شوند، به بحران تبدیل شده که در این‌صورت مدیریت آن بسیار مشکل یا حتی بعضاً غیرممکن خواهد بود، مدیریت مخاطرات را نسبت به مدیریت بحران دارای اولویت دانست و افزود: در حال حاضر، پیگیری آموزش تمام مقاطع سنی و اقشار جامعه و نیز اقداماتی چون برگزاری رزمایش‌های شهری، انجام مطالعات جامع مدیریت بحران و تهیه طرح‌های تاب‌آوری و آسیب‌شناسی در دستور کار این مدیریت قرار دارد
وی در پایان گفت: با توجه به زلزله‌خیز بودن شهر کرمان، و وجود دیگر مخاطرات شهری نظیر سیل و آتش‌سوزی، لازم است با اطلاع‌رسانی و آموزش‌های عمومی و انجام تمهیدات پیشگیرانه مثل مقاوم‌سازی‌ها، میزان آسیب‌پذیری و اثر مخاطرات بر زندگی را کاهش داده تا به تبع آن نیز احتمال وقوع خطرات و یا خسارات ناشی آن‌ها در صورت وقوع، کاهش یابد.

مهدیه جعفری

 

 

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447