مرکز ساماندهی کودکان خیابانی راه‌اندازی شد

با مشارکت شهرداری کرمان؛

مرکز ساماندهی کودکان خیابانی راه‌اندازی شد

 

پنجم تیرماه امسال پس از پیگیری‌ها و تلاش‌های شهرداری و نگاه ویژۀ سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان و پس از ارزیابی شهرهای متقاضی پایلوت «شهر دوست‌دار کودک»، شهر کرمان به‌عنوان یکی از 12 شهر «دوست‌دار کودک» در کشور انتخاب شد.

براساس چشم‌انداز «شهر دوست‌دار کودک» یونیسف، همۀ کودکان و نوجوانان باید بتوانند از کودکی و نوجوانی خود لذت ببرند و ازطریق احقاق برابر حقوق خود در شهر و اجتماع محلی‌شان، توانایی‌های بالقوۀ خود را به‌طور کامل به فعل درآورند.

دبیرخانۀ «شهر دوست‌دار کودک» در شهرداری کرمان، از حدود یک‌سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است. شهرداری کرمان براساس دغدغه‌ای که در حوزۀ بهبود کیفیت زندگی کودکان و فراهم کردن استانداردهای لازم برای داشتن کودکی سالم کودکان شهرمان دارد، همچنین طبق وظیفۀ شهرداری در خصوص جمع‌‌آوری و سامان‌دهی کودکان خیابانی، با همکاری مؤسسه خیریۀ مردم‌نهاد «اسرا»، به مشارکت و تأمین مکان مناسب و تجهیز آن برای راه‌اندازی مرکز ساماندهی کودکان خیابانی اقدام کرده است.

صبح امروز با حضور شهردار، جمعی از معاونان و شهرداران مناطق، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیرکل امور اتباع و امور مهاجرین استان، مدیرکل اجتماعی استانداری و اعضای مؤسسۀ خیریۀ اسرا، مرکز ساماندهی کودکان خیابانی در محل این مؤسسه افتتاح شد.

شهردار کرمان در آیین افتتاح این مرکز ضمن تشکر از زحمات مدیران مؤسسۀ اسرا گفت: برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران در حوزه‌های مختلف است و قطعاً حاکمیت و نهادهای عمومی به‌تنهایی نمی‌توانند از این چالش‌های اساسی موفق بیرون آیند.

سیدمهران عالم‌زاده افزود: به‌خصوص در شرایط نابسامان اقتصادی موجود که اختلاف درآمد مردم با هزینه‌های جاری موجب گسترش فقر و در نتیجه افزایش آسیب‌های اجتماعی می‌شود، ما باید پیشاپیش راه‌کارهایی را برای رفع این چالش‌ها پیش‌بینی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات شهرداری و نهادهای اجرایی، کمبود اعتبار، پراکندگی مسئولیت‌ها در بین دستگاه‌های مختلف و موازی‌کاری و دشواری هماهنگی بین آن‌هاست.

شهردار کرمان بیان کرد: یکی از اقدامات خوبی که شهرداری و سایر نهادهای اجرایی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌توانند انجام دهند، حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد و خیران و جهت‌دهی به آن‌هاست.

عالم‌زاده ادامه داد: اگر مدیران نهادهای اجرایی در تأمین هزینه‌ها و نیازهای سخت‌افزاری سمن‌ها و مؤسسات خیریه مشارکت کنند، آن‌ها خیلی بهتر از نهادهای حاکمیتی می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را سامان دهند.

وی افزود: ما در شهرداری کرمان از مؤسساتی که در زمینۀ آسیب‌های اجتماعی کار می‌کنند، حمایت می‌کنیم.

شهردار کرمان یادآور شد: با تلاش و پیگیری دبیرخانۀ «شهر دوست‌دار کودک» در کرمان، در حال حاضر کرمان یکی از 12 «شهر دوست‌دار کودک» در کشور است و شهرداری کرمان راه سختی را در پیش دارد تا کرمان بتواند در این حوزه به جایگاه شایسته دست پیدا کند.

عالم‌زاده خاطرنشان کرد: اگر درست پیش برویم، نهادهای بین‌المللی ازجمله یونیسف در رفع چالش‌هایی که در حوزۀ کودک وجود دارد، به کمک ما خواهند آمد.

وی بیان کرد: از همۀ مدیرانی که در حوزۀ کودک و مسایل اجتماعی کار می‌کنند، دعوت می‌کنیم در این زمینه مشارکت کنند تا بتوانیم کرمان را برای بچه‌های خودمان استاندارد کنیم.

شهردار کرمان همچنین بیان کرد: مدیران مؤسسۀ اسرا به ما قول داده‌اند تا پایان سال همۀ کودکان کار را سامان‌دهی کنند و دیگر شاهد کار کودکان پشت چراغ قرمز و در خیابان نباشیم.

 

مردم به‌جای کمک به متکدیان شهر به مرکز سامان‌دهی کودکان کار کمک کنند

مدیرکل اجتماعی استانداری کرمان نیز در این آیین ضمن تشکر از شهرداری و مؤسسۀ اسرا در راه‌اندازی این مرکز گفت: وجود چنین مراکزی می‌تواند روحیۀ انفاق و نوع‌دوستی مردم را سامان‌دهی کند و به‌جای پول دادن به کودکان کار در خیابان‌ها به این مؤسسات کمک کنند تا جای امن و امکان آموزش و بهداشت را برای کودکان کار فراهم کرده است.

زهرا موسی‌پور خاطرنشان کرد: طبق آمار جمع‌آوری کودکان کار در سال گذشته، بیش از 90 درصد آن‌ها از اتباع بیگانه هستند که نیازمند مشارکت و حمایت اداره‌کل اتباع و امور مهاجرین استان در ساماندهیِ آن‌ها بعد از جمع‌آوری دارد.

رامین ارجمندکرمانی، نایب‌رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: خدمات‌رسانی به تمام شهروندان وظیفۀ ما در شورا و شهرداری است و همکاری در ساخت و تجهیز این مرکز نیز در همین راستا بوده شده است.

مدیرعامل مؤسسۀ خیریۀ مردم‌نهاد «اسرا» نیز با اشاره به این‌که در حال حاضر 40 نفر از کودکان کار تحت پوشش و حمایت این مؤسسه قرار دارند، گفت: درخصوص سامان‌دهی کودکان خیابانی نیاز به مکان مناسب داشتیم که شهرداری در تأمین و تجهیز این مکان به ما کمک کرد.

محمدرضا مشایخی، با بیان این‌که یکی از اصول توانمندسازی کودکان کار حمایت از خانواده‌های آن‌هاست، افزود: یک کارگاه خیاطی از سال گذشته راه‌اندازی کردیم و خانواده‌های نیازمند این کودکان در آن مشغول به‌کار شده‌اند؛ ضمن این‌که از هفتۀ آینده کارگاه آموزش کارآفرینی در حوزه‌های مختلف را با هدف آموزش به این خانواده‌ها راه‌اندازی می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کودکان کار پس از جمع‌آوری از سطح شهر، ابتدا پالایش می‌شوند و پزشک مرکز معاینات لازم را انجام می‌هد؛ سپس خانواده‌های کودکان شناسایی می‌شوند؛ اگر واقعا نیازمند باشند، تحت پوشش خدمات معیشتی و حمایتی مرکز قرار می‌گیرند.

مدیرعامل مؤسسۀ خیریۀ مردم‌نهاد «اسرا» افزود: در این مرکز فقط کودکان پسر نگهداری می‌شوند و با توجه به این‌که تعداد دخترانی که به‌عنوان کودکان کار از سطح شهر جمع‌آوری می‌شوند، بسیار کم است، آن‌ها را به مراکز شبانه‌روزی بهزیستی تحویل می‌دهند.

رییس هیئت‌مدیرۀ موسسۀ خیریه «اسرا» نیز با بیان این‌که این روزها به‌دلیل افزایش فشارهای اقتصادی و شیوع کرونا، شمار افراد نیازمند جامعه رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: خیّران که همواره در حمایت از نیازمندان بر مقامات دولتی پیشی داشته‌اند، در شرایط فعلی نیز به داد محرومان برسند.

عنایت‌الله رییسی بیان کرد: از شهرداری کرمان که در راه‌اندازی این مرکز حمایت فراوانی داشته، تشکر می‌کنیم و امیدواریم سایر نهادهای اجرایی نیز در سامان‌دهی آسیب‌های اجتماعی وارد عمل شوند و موانع را از سر راه مؤسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد بردارند.

لازم به ذکر است؛ در پایان این مراسم، اعضای هیئت‌مدیرۀ موسسۀ اسرا با اهدای لوح سپاس از خدمات شهردار کرمان در راه‌اندازی این مراکز تقدیر کردند.

سپس از بخش‌های مختلف این مرکز بازدید شد. خوابگاه مجهز به تخت و سیستم گرمایشی و سرمایشی، لوازم شخصی و بهداشتی و لباس برای همۀ کودکان تحت پوشش، وسایل بازی و محوطۀ ورزشی، اتاق غذاخوری، آشپزخانه، کلاس‌های آموزشی، کتابخانه، اتاق بهداشت و آرایشگاه، از بخش‌های این مرکز هستند.

 ف.ر

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447