کارگاه آموزشی قالی‌بافی ویژۀ نابینایان آغاز به‌کار کرد

همزمان با روز جهانی نابینایان؛

کارگاه آموزشی قالی‌بافی ویژۀ نابینایان آغاز به‌کار کرد

 

همزمان با روز جهانی نابینایان، کارگاه آموزشی قالی‌بافی نابینایان، به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان و انجمن نابینایان استان، در فرهنگ‌سرای کوثر شهرداری کرمان، آغاز به‌کار کرد. 

به گزارش کرمان‌آنلاین، شهردار کرمان در آیین آغاز به‌کار این کارگاه گفت: از هیچ تلاشی برای فراهم کردن زمینۀ اشتغال پایدار افراد دارای معلولیت و نابینایان فروگذار نخواهیم کرد.

سیدمهران عالم‌زاده ضمن گرامی‌داشت روز جهانی نابینایان، به جامعۀ روشن‌دلان شهر کرمان، افزود: رویکرد و تلاش ما در شهرداری بر مناسب‌سازی شهر و فراهم‌سازی امکان حضور و فعالیت همۀ شهروندان قرار دارد.

وی ادامه داد: همواره روی موضوع مناسب‌سازی شهر برای حضور افراد دارای معلولیت تأکید داشته‌ایم؛ اگرچه قطعاً بضاعت کافی را نداریم، اما در این مسیر قدم برمی‌داریم و از انجمن‌های فعال در این زمینه حمایت می‌کنیم تا بخشی از دغدغه‌های جامعه رفع شود.

شهردار کرمان با اشاره به افتتاح 10 خانۀ فرهنگ مشارکتی و فرهنگ‌سرا تا پایان سال‌جاری، افزود: خانه‌های فرهنگ مشارکتی و فرهنگ‌سراهای شهر کرمان با تلاش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تا پایان سال‌جاری بیش از سه برابر خواهند شد.

عالم‌زاده تأکید کرد: از هیچ تلاشی برای فراهم کردن زمینۀ اشتغال پایدار افراد دارای معلولیت و روشندلان عزیز فروگذار نخواهیم کرد.

 

شعار «همۀ ما یک شهر داریم» سرلوحه فعالیت‌های شهرداری

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان نیز در این آیین با اشاره به اینکه از ابتدا شعار «همۀ ما یک شهر داریم» را سرلوحۀ کار خود قرار دادیم، افزود: تلاش داریم شرایط مناسب زیست همۀ شهروندان را در شهر کرمان فراهم کنیم.

محمد جهانشاهی یادآور شد: در همۀ پروژه‌های جدید شهرداری سعی کرده‌ایم دسترسی افراد دارای معلولیت و نابینایان را در نظر بگیریم.

وی افزود: در زمینه ورزش معلولان هم با تعاملی که با هیئت ورزش جانبازان و معلولان برقرار کرده‌ایم، اتفاقات خوبی افتاده است.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان بیان کرد: به‌زودی فرهنگ‌سرا و خانه فرهنگ ویژۀ افراد دارای معلولیت با همکاری مشاور شهردار در امور معلولان راه‌اندازی خواهد شد.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام‌شده در زمینه مناسب‌سازی شهر و بهبود دسترسی افراد دارای معلولیت به امکانات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی سطح شهر، به‌لحاظ شاخص‌های کمی و کیفی رشد خوبی داشته‌ایم و امیدواریم این روند در سال‌های بعد هم ادامه پیدا کند.

وی یادآور شد: شهرداری منطقه پنج نیز مسیر دسترسی نابینایان و رمپ‌های ویژه افراد دارای معلولیت‌های جسمی-حرکتی را در همه بخش‌های فرهنگ‌سرای کوثر ایجاد کرده است.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان بیان کرد: امیدواریم شهر کرمان با حمایت شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان فضای شایسته‌تری برای حضور و زندگی همه شهروندان شود.

 

زمینه‌سازی برای اشتغال نابینایان از ارزشمندترین خدمات شهرداری کرمان

رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این آیین ضمن تشکر از شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان که درجهت فراهم‌سازی فضا و بستر مناسب برای رشد و فعالیت همه اقشار جامعه تلاش می‌کنند، افزود: ایجاد فضای مناسب برای اشتغال و رشد نابینایان عزیز جزو ارزشمندترین خدمات شهرداری کرمان است.

احمد حسن‌زاده بیان کرد: مشاهده فعالیت‌ و موفقیت‌های روشن‌دلان به سایر افراد جامعه نیز روحیه مضاعف می‌دهد و مایه مباهات است.

وی خاطرنشان کرد: همدلی مطلوب شورای شهر و شهرداری موجب رشد ظرفیت‌های فرهنگی و هنری شهر برای همه گروه‌های جامعه می‌شود.

مشاور شهردار در امور اجتماعی و مشارکت‌های عام‌المنفعه نیز بیان کرد: حضور و فعال بودن افراد نابینا در اجتماع بسیار مهم است و راه‌اندازی کارگاه قالی‌بافی در مرکز شهر امکان مناسبی برای دسترسی آسان‌تر نابینایان فراهم می‌کند.

زهرا موسی‌پور افزود: شیوه‌هایی که برای شناسایی رنگ‌ها و نقشه‌خوانی توسط هنرمندان قالی‌باف این مجموعه ابداع شده بسیار جالب و کاربردی است.

مدیر فرهنگ‌سرای کوثر نیز در حاشیه آغاز به کار کارگاه قالی‌بافی نابینایان بیان کرد: در حال حاضر حدود 30 هنرمند قالی‌باف از جامعه نابینایان کرمان در این کارگاه فعالیت خود را شروع کرده‌اند.

نکوبخت افزود: قرار است در کنار کارگاه قالی‌بافی، کارگاه‌های انگیزشی، خانواده، روان‌شناسی، ادبی و ورزشی برای نابینایان و خانواده‌های آن‌ها برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: این کارگاه قالی‌بافی درواقع یک نمایشگاه و فروشگاه دائمی آثار قالی‌بافی نابینایان است و بازدیدکنندگان می‌توانند با قیمت مناسب سفارش کار بدهند.

لازم به ذکر است؛ در این آیین شهرداری کرمان متقبل شد اقدامات لازم برای تسهیل دسترسی نابینایان و افراد دارای معلولیت به مراکز ویژه خدماتی آن‌ها را انجام دهد.

همچنین اعضای انجمن نابینایان استان در این آیین، با اهدای لوح به شهردار کرمان، از حمایت‌های شهرداری کرمان از نابینایان قدردانی کردند.

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447