ضرورت نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر کرمان

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تأکید شد:

ضرورت نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر کرمان

 

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست ضمن گرامی‌داشت هفتۀ بسیج گفت: بسیج حق بزرگی بر گردن انقلاب و کشور دارد.

محمد فرشاد افزود: این مجموعۀ عظیم و به تعبیر امام راحل(ره) این شجرۀ طیبه، تاکنون، خدمات ارزنده‌ای در کشور ارایه کرده است.

وی ادامه داد: بسیجیان عزیز در هشت‌سال دفاع مقدس حضوری پُررنگ داشتند و جنگ را اداره کردند که درنهایت، به پیروزی انجامید.

فرشاد بیان کرد: در جنگ تحمیلی و هشت‌سال دفاع مقدس که بیشتر مرهون فداکاری و ایثار بسیجیان است، حتی یک سانتی‌متر از خاک ایران از دست نرفت و تمام آن حفظ شد.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، این شجرۀ طیبه به درختی تناور به یک مکتب فکری و مجموعۀ ارزشمند تبدیل شده و در جای‌جای کشور منشأ خدمات زیادی است.

فرشاد افزود: ازجمله حضور و خدمات بسیجیان در دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌هاست؛ ضمن اینکه بسیجیان برای مبارزه با بیماری کرونا به کمک مدافعان سلامت و کادر درمان آمده‌اند و با دانشگاه‌های علوم پزشکی همکاری کرده و منشأ خدمات بسیاری هستند.

وی ادامه داد: یاد و خاطرۀ شهدای عزیز بسیجی را گرامی می‌داریم و امیدواریم راه‌شان پر رهرو باشد.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان همچنین به رحلت آیت‌الله سیدیحیی جعفری، نماینده سابق ولی فقیه در استان و امام جمعه پیشین کرمان اشاره کرد و گفت: ایشان در قبل و بعد از انقلاب، منشأ خدمات بسیاری در استان بودند.

فرشاد افزود: به اذعان همۀ مسئولان و اکثریت مردم کرمان، ایشان در تمام این سال‌ها، مشی اعتدال در پیش گرفته بودند و در حقیقت مرجع تمام گروه‌ها و مردم بودند و عملکردشان زبانزد همه بود.

وی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطرۀ آیت‌الله سیدیحیی جعفری، گفت: ایشان انسانی متواضع و عالمی عامل، منظم و منضبط بودند.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان در ادامه، با اشاره به درخواست شهرداری کرمان مبنی بر نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی گفت: نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی، ازجمله ضروریاتی است که در دستور کار شورا و شهرداری کرمان قرار دارد.

فرشاد همچنین از زحمات کارکنان شهرداری کرمان به لحاظ تهیۀ لوایح درآمدی تقدیر کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه شورا موضوعات مهمی ازجمله بودجه سال آینده شهرداری و سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی را در پیش دارد، با تعطیلی جلسۀ آیندۀ شورا مخالفت و مقرر شد نشست هفتۀ آینده با حضور حداقل اعضای شورا که جلسه رسمیت داشته باشد، برگزار شود.

در ادامۀ این نشست رؤسای کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر کرمان ضمن تسلیت ارتحال عالم جلیل‌القدر، آیت‌الله سیدیحیی جعفری و گرامی‌داشت هفتۀ بسیج، به بیان مصوبات کمیسیون‌های مربوط پرداختند.

رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورا با اشاره به دو مصوبۀ این کمیسیون ازجمله ساخت یک مرکز فرهنگی‌ورزشی ویژۀ ناشنوایان گفت: هیأت ورزشی ناشنوایان استان کرمان درخواست کرده با مشارکت شهرداری، یک مرکز ورزشی ناشنوایان ساخته شود.

احمد حسن‌زاده افزود: این پیشنهاد در کمیسیون مطرح و با رعایت سایر مقررات، مصوب شد.

وی ادامه داد: مصوبۀ دیگر این کمیسیون، در خصوص تقاضای رییس هیأت ورزشی معلولان و جانبازان استان کرمان از شهرداری کرمان جهت اختصاص هدیه و توپ ورزش گوچیا بود که پس از بررسی موضوع در شهرداری، با توجه به ردیف‌های بودجه‌ای که در این قسمت به‌عنوان کمک به مراکز غیردولتی و خانواده‌هایی که  نگهداری از معلولان و سالمندان را بر عهده دارند، وجود دارد، مصوب شد ۱۳ میلیون و 500 هزار تومان به این هیأت کمک شود.

در ادامه، این دو مصوبه با موافقت اعضای حاضر به تصویب رسید.

رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا نیز در ادامۀ این نشست پیشنهاد کرد: خیابان «امام جمعه» یا خیابان دیگری به نام «آیت‌الله سیدیحیی جعفری» مزین شود که مقرر شد این پیشنهاد در کمیتۀ تخصصی نامگذاری معابر بررسی شود.

زهرا لری در ادامه، بیان کرد: با توجه به اینکه «خانه شهر» به مکانی تاریخی و فرهنگی تبدیل خواهد شد و شهرداری هم برای مرمت و نوسازی آن اعتبار اختصاص خواهد داد، از شهردار می‌خواهیم گزارش مکتوبی در این زمینه به شورا ارایه کند.

وی همچنین تقدیر و تجلیل از کادر درمان که در حال حاضر برای مبارزه با کرونا تلاش مضاعف و خستگی‌ناپذیری می‌کنند و نیز رتبه‌های تک‌رقمی و دورقمی استان کرمان در کنکور سراسری را خواستار شد.

رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا ادامه داد: طی تفاهم‌نامۀ مشترک استانداری، شورا و شهرداری و آموزش و پرورش، مقرر شده برای آموزش‌های با  رویکرد افزایش مهارت‌های زندگی شهروندی و آگاهی شهروندان نسبت به حقوق و تکالیف شهروندی، اقدامات مطلوبی انجام شود.

لری گفت: همچنین در این کمیسیون با پیشنهاد شهرداری کرمان در خصوص برگزاری جشنواره فرهنگی‌هنری شهرداری‌های کلان‌شهرهای کشور موافقت و درنهایت تصویب شد.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا نیز با بیان اینکه هزینۀ خرید یک دستگاه اتوبوس، حداقل چهار میلیارد تومان و یک دستگاه تاکسی، حداقل ۱۰۰ میلیون تومان است، گفت: باید به رانندگان تاکسی و اتوبوس کمک کنیم تا ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی نوسازی شود.

محمدجواد کامیاب افزود: به همین دلیل شهرداری کرمان پیشنهاد داده تسهیلات ارزان‌قیمت معادل ۵۰ میلیون تومان به فعالان بخش خصوصی تاکسیرانی و اتوبوسرانی پرداخت شود و بخشی از سود آن را نیز شهرداری بدهد.

وی ادامه داد: می‌توانیم معادل همین رقم را از مدیرکل حمل‌ونقل عمومی شهری سازمان شهرداری و دهیاری‌‌های کشور دریافت کنیم؛ بنابراین، کمیسیون عمران با این پیشنهاد موافقت کرده و در صورت موافقت اعضای شورا، این مصوبه اجرا می‌شود.

در ادامه، مقرر شد این مصوبه مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا نیز با تشریح وضعیت درآمدی و هزینه‌کرد شهرداری کرمان در شش‌ماه ابتدای سال‌جاری گفت: خوشبختانه چندان از برنامۀ زمان‌بندی‌شده عقب نیستیم و بخشی از بودجه شهرداری بر مبنای بودجه، تأمین شده است.

حسین چناریان افزود: با توجه به اینکه درآمد شهرداری‌ها در نیمۀ دوم سال به‌مراتب بیشتر از نیمۀ اول سال است، شهرداری کرمان از برنامۀ تعیین‌شده، عقب‌ نیست.

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های کارشناسی برای بودجه‌بندی سال آینده گفت: کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا جلسات تخصصی خود را برای بودجه‌بندی سال آینده برگزار خواهد کرد.

در این نشست همچنین در خصوص وضعیت مجریان ذی‌صلاح در پروژه‌های عمرانی تبادل نظر و مقرر شد پس از اعلام رسمی دادگستری، در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

 سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447