سرعت‌بخشیدن به امور ارباب‌رجوع و رعایت فاصله‌گذاری در ساختمان جدید شهرداری

شهردار کرمان مطرح کرد:

سرعت‌بخشیدن به امور ارباب‌رجوع و رعایت فاصله‌گذاری در ساختمان جدید شهرداری

 

آیین بهره‌برداری رسمی از ساختمان جدید شهرداری کرمان، با شش طبقه و 14 هزار و 843 مترمربع زیربنا، روز یک‌شنبه نهم آذرماه برگزار ‌شد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان در حاشیۀ این آیین، درخصوص بهره‌برداری کامل از ساختمان جدید شهرداری کرمان در بیست‌وسومین هفته از پویش «افتتاح» شهرداری کرمان با شعار «هر هفته یک افتتاح»، افزود: شهرداری کرمان یک‌صدسال پیش تأسیس شده و اکنون پس از صدسال، شهرداری کرمان صاحب ساختمانی در خور شأن شهر کرمان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این ساختمان دارای شش طبقه و حدود 15 هزار مترمربع زیربناست که ساخت آن در سال‌های قبل ازطریق تهاتر با سرمایه‌گذاری موسسۀ ملل آغاز شد و با اهتمام جدی در دورۀ فعلی شورای شهر و شهرداری، به بهره‌برداری رسید.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه ساختمان جدید شهرداری با استقرار در موقعیتی که همۀ مردم بتوانند به آن دسترسی داشته باشند، زیبندۀ حیات شهری است، افزود: یکی از چالش‌های ما در ساختمان قدیمی شهرداری واقع در خیابان «سپه»، کوچک بودن فضای ساختمان بود که همۀ واحدها و معاونت‌های شهرداری نمی‌توانستند در آن مستقر شوند و ارباب‌رجوع برای پیگیری کار خود باید مسافت زیادی را در سطح شهر طی می‌کرد.

عالم‌زاده با اشاره به اینکه بهره‌برداری کامل به‌دلیل وسعت ساختمان و زمان‌بر بودن تجهیز آن، قدری به طول انجامید، خاطرنشان کرد: ساختمان شهرداری در هر شهر آبروی آن شهر است و اگر شهرداری یک ساختمان خوب نداشته باشد، نمی‌تواند ادعا کند که می‌خواهد شهر را بسازد.

وی یادآور شد: کرمان همواره در طول تاریخ یکی از استان‌های مهم کشور بوده و در حال حاضر نیز، بزرگ‌ترین استان کشور است؛ بنابراین، شهرداری کرمان به‌عنوان مرکز استان جایگاه مهمی دارد و هر سرمایه‌گذار و مهمان خارجی و داخلی که وارد کرمان شود، ابتدا نگاه می‌کند شهرداری کرمان در چه ساختمان و موقعیتی مستقر است.

شهردار کرمان با بیان اینکه در ساختمان جدید سعی شده فضای مناسب برای ارتباط ویژه با مردم فراهم شود، افزود: این ساختمان صرفاً اداری محسوب نمی‌شود و مردم می‌توانند از فضاهای جنبی آن نیز استفاده کنند؛ برای مثال در زیرزمین آن گالری و سالن اجتماعات در نظر گرفته شده و فضای محوطه نیز به‌عنوان پارک در اختیار عموم مردم است و امکان اجرای نمایش و موسیقی هم پیش‌بینی شده است.

عالم‌زاده با اشاره به وجود تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و تهویۀ مناسب در ساختمان جدید شهرداری، افزود: به‌دلیل فضای وسیع و اتاق‌های بزرگ این ساختمان، فاصله‌گذاری فیزیکی در شرایط شیوع کرونا که فاصله‌گذاری ضروری است، به بهترین شکل رعایت می‌شود.

وی، ساختمان را یک ابزار برای خدمت‌رسانی بهتر و انجام امور مردم در سریع‌ترین زمان توصیف کرد و افزود: هر ساختمانی نیاز به زیرساخت‌هایی به‌ویژه در زمینۀ فناوری و آی‌تی دارد که بتوان از طریق آن امور ارباب‌رجوع را سریع‌تر پیش برد.

شهردار کرمان با اشاره به تحقق شهرداری الکترونیک با راه‌اندازی اتوماسیون اداری شهرداری، خاطرنشان کرد: این ساختمان مجهز به فیبر نوری است و چندی پیش اتوماسیون اداری به‌صورت هماهنگ در این ساختمان و همۀ سازمان‌های شهرداری به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

عالم‌زاده ادامه داد: به‌زودی سامانۀ نوسازی و شهرسازی شهرداری هم راه‌اندازی می‌شود تا در شرایط شیوع کرونا که همه متقاضی خدمات از راه دور هستند، بتوانیم صدور پروانه ساختمانی و پیگیری مسایل مردم در حوزۀ شهرسازی را به‌صورت اینترنتی انجام دهیم.

وی یادآور شد: مجهز بودن ساختمان و داشتن امکانات لازم و فضای کافی، موجب می‌شود ارباب‌رجوع هم فضای انتظار مناسبی در اختیار داشته باشد و در آرامش بیشتری امور خود را پیگیری کند.

شهردار کرمان بیان کرد: تلاش داریم ساختمان مناطق پنج‌گانۀ شهرداری را نیز که ارباب‌رجوع بیشتری به آن‌ها مراجعه می‌کند، بهبود ببخشیم؛ برای دو منطقه شهرداری، ساختمان جدید خریداری و بقیه نیز اصلاح خواهد شد.

عالم‌زاده یادآور شد: در طول تاریخ، ساختمان‌هایی که جایگاه معماری و هنری ویژه‌ای داشته‌اند، برای شهرها منزلت اجتماعی ایجاد کرده‌اند و ساختمان‌های دولتی و حاکمیتی هم اگر ویژگی‌های ممتاز معماری داشته باشند، چنین جایگاهی پیدا می‌کنند و در آینده به بخشی از تاریخ و معماری شهر تبدیل خواهند شد.

 

وسعت کافی ساختمان و رعایت مطلوب فاصله‌گذاری فیزیکی

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان نیز با اشاره به اینکه نیروهای شهرداری از شهریورماه 1398 در ساختمان جدید شهرداری مستقر شده‌اند، افزود: ساختمان قدیم شهرداری واقع در خیابان «سپه» دوطبقه بود، اما ساختمان جدید با داشتن فضای فیزیکی مطلوب، رضایت شهروندان و همکاران را در پی داشته است.

رضا دادگرپور ادامه داد: وسعت کافی ساختمان و فضای باز اتاق‌ها موجب شده با وجود اینکه تعداد زیادی از همکاران از واحدها و سازمان‌های مختلف شهرداری در این ساختمان مستقر هستند، مشکلی از نظر فاصله‌گذاری فیزیکی در شرایط شیوع کرونا به وجود نیاید.

وی با اشاره به اینکه همان امکانات و تجهیزاتی که نیروهای شهرداری استفاده می‌کنند، در اختیار شهروندان هم قرار داده شده، افزود: این ساختمان مجهز به سه سالن کنفرانس و یک سالن اجتماعات 200 نفره است.

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان یادآور شد: تجهیزات رایانه‌ای بسیار خوبی برای همکاران در نظر گرفته شده که این اقدام در سرعت‌بخشیدن به انجام امور شهروندان اثر مثبت داشته است؛ همچنین با راه‌اندازی اتوماسیون اداری توسط معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان، کار شهروندان به‌خوبی و با سرعت مطلوبی در حال انجام است.

 

سرعت‌بخشیدن به خدمت‌رسانی با تجمیع معاونت‌ها و واحدهای شهرداری در ساختمان جدید

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار کرمان نیز بیان کرد: در حال حاضر، تعداد 439 نفر شامل 339 نفر آقا و 117 نفر خانم در ساختمان جدید شهرداری مرکزی کرمان مشغول به‌کار هستند.

غلامرضا رجایی، ساختمان جدید شهرداری کرمان را برازندۀ شهر و شهروندان کرمانی دانست و بیان کرد: تجمیع و متمرکز شدن معاونت‌ها و واحدهای مختلف در ساختمان مرکز، موجب سرعت‌بخشیدن به خدمت‌رسانی به ارباب‌رجوع و گردش کار بین‌حوزه‌ای در شهرداری شده است.

 

تهویۀ مطلوب با تزریق مرتب هوای تازه به ساختمان ازطریق هواساز

معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان نیز با اشاره به اینکه طراحی ساختمان جدید شهرداری در سال 1390 انجام شده، افزود: پس از تصویب طرح، عملیات اجرایی ساختمان شهرداری از زمستان سال 92 آغاز شد و تا سال 95 به پایان رسید، اما انشعاب آب، برق و گاز هنوز برقرار نشده بود که آن‌ها هم تا سال 97 انجام شد.

مهدی نیکویی خاطرنشان کرد: این ساختمان یک موتورخانۀ مرکزی دارد که ابتدا قرار بود در طبقۀ منفی دو اجرا شود، اما به‌دلیل بالا بودن آب‌های سطحی، طبقه منفی دو حذف شد و موتورخانۀ مرکزی در ضلع شمال ساختمان احداث شد.

وی ادامه داد: پست برق مجزای ساختمان هم در ضلع جنوب آن اجرا شد که بتواند جواب‌گوی سیستم تأسیسات ساختمان باشد.

معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان درخصوص سقف تماماً شیشه‌ای ساختمان شهرداری بیان کرد: به‌دلیل گرمی هوای کرمان، از شیشه‌های سان‌انرژیک بلژیکی استفاده شده که نور را رد می‌کند و با جذب انرژی خورشید، از انتقال گرمای آن به ساختمان جلوگیری می‌کند.

نیکویی درخصوص وضعیت تهویۀ هوا در ساختمان جدید شهرداری با توجه به شیوع کرونا و ضرورت تهویۀ مطلوب ساختمان‌های اداری، بیان کرد: تهویۀ هوای ساختمان به‌طور مطلوب انجام می‌شود و هوای تازه به‌طور مرتب ازطریق هواسازهایی که روی پشت بام قرار دارد، به ساختمان تزریق می‌شود و در رابطه با کرونا مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

ساختمان جدید شهرداری مرکزی، مناسب برای حضور افراد دارای معلولیت

مشاور شهردار کرمان در امور معلولان نیز در خصوص تمهیداتی که در ساختمان جدید شهرداری برای تسهیل تردد و حضور افراد دارای معلولیت اندیشیده شده، بیان کرد: در ساختمان جدید شهرداری، موارد ضروری جهت تسهیل تردد افراد دارای معلولیت جسمی-حرکتی در ساختمان‌های عمومی، رعایت شده و با ایجاد خطوط ویژۀ نابینایان، به‌زودی دسترس‌پذیری برای نابینایان نیز فراهم خواهد شد.

شورش دل‌پسند افزود: مواردی ازجمله هم‌سطح‌سازی ورودی با پیاده‌رو، تعبیۀ رمپ و سطح شیب‌دار با عرض مناسب، رعایت عرض 140 سانتی‌متر برای راهروها، وجود آسانسور با عرض مناسب و استاندارد، عرض مناسب ورودی‌ها، کف‌پوش مناسب و سرویس بهداشتی مناسب برای استفادۀ افراد دارای معلولیت در ساختمان جدید شهرداری لحاظ شده است.

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

 سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447