حتماً بايد فاجعه ای بزرگ رخ دهد تا بيدار شويم!


مدیر عامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری کرمان عنوان کرد:

حتماً بايد فاجعه ای بزرگ رخ دهد تا بيدار شويم!


alt

سرویس خبر : اداره ی روابط عمومی و اموربین الملل شهرداری

زمین  که لرزید، دل جهانیان هم لرزید. فاجعه چنان سنگین بود که کمک های ملی کفایت نمی کرد و کمک بین المللی می طلبید. بم لرزید و با خاک یکسان که نه! اما زیر و رو شد، همچون زمینی لم یزرع که شخمی بس عمیق می خواست. زلزله 5 دیماه در بم كه تأثر جهانیان را برانگیخت، زنگ خطري را به صدا درآورد تا مسئولان و مردم به ضرورت نوسازي بافت‌هاي فرسوده پي ببرند. این تهدید در واقع فرصتی بود برای مقابله با مخرب ترین بلای طبیعی،اما متاسفانه تعداد افرادی که این مهم را جدی گرفتند، چندان زیاد نبود. زلزله پنج ریشتری که هفته گذشته شهر کرمان و برخی توابع آن را لرزاند، مجددا ترس از فرو ریختن سقف خانه ها را زنده کرد، اما آیا تاثیری در نوسازی و بهسازی منازل فرسوده دارد؟!

مدیر عامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری کرمان در همين ارتباط گفت:طي سال‌هاي گذشته به دليل قرار گرفتن استان کرمان روي گسل‌هاي زلزله‌خيز، بارها نقاط مختلفي از استان شاهد زمين‌لرزه بوده كه باعث كشته، مجروح، بي‌سرپناه شدن و از هم پاشيدن بسياري از خانواده‌ها و هم استانی ها شده است؛ در اين ميان، مهمترين علت تلفات و تبعات زلزله‌ها، فرسوده بودن بافت‌ها و ساختمان‌هاست .


مهندس عسکری با اشاره به اینکه طي ساليان گذشته مسئولان تلاش‌هايي را براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده انجام داده‌اند، اما همچنان وجود بافت‌هاي فرسوده مهمترين نقطه ضعف ما در برابر وقوع زلزله به شمار می رود، تصریح کرد: با نگاهي به آمار زلزله‌هاي اخير كشور به خوبي مي‌توان پي به اين نكته برد كه حتي با آمدن زلزله‌هايي به بزرگي ۵ ريشتر، روستاها و حتي مناطق شهري با بافت فرسوده قربانيان زيادي را تقديم زمين لرزه مي‌كنند!

وی با تاکید بر اینکه بي‌ترديد توجه به نوسازي بافت‌هاي فرسوده در استان به ویژه شهر کرمان  مي‌تواند براي هميشه حسرت از دست دادن همشهریان كوچك و بزرگمان در اثر زلزله را از بين ببرد، خاطرنشان کرد: بودجه قابل توجهي به نوسازي بافت‌هاي فرسوده اختصاص داده‌ و بارها کمک شهرداری در بازسازی بافت های فرسوده عنوان شده، اما متأسفانه خود مردم اين مقوله را جدي نمي‌گيرند و به آن بي‌توجهي مي‌كنند.

مهندس عسکری افزود: مردم تمایل چندانی به گرفتن وام جهت بازسازی منازل خود ندارند و حرفشان این است که نمي‌خواهيم زير بار بدهي برويم! وی در ادامه با اشاره به اینکه در این بین بانك‌ها نیز بسيار سخت مي‌گيرند و برای اعطای وام مردم را از خوان های! مختلفی عبور می دهند، خاطرنشان کرد: بانك‌ها بايد ملزم شوند تا تسهيلات نوسازی بافت فرسوده را به راحتي در اختيار مردم قرار دهند.


وی با اشاره به وجود مرکز تحقیقات و مديريت بحران شهرداری و فعالیت های بسيار خوب این نهاد تصریح کرد: ما بايد به جايي برسيم كه قبل از وقوع حادثه، پيشگيري صورت گيرد و نوسازي بافت‌هاي فرسوده بي‌ترديد يكي از همين موارد به شمار مي‌رود.

مهندس عسکری در پایان با اشاره به اینکه در نوسازي بافت‌هاي فرسوده عقب هستيم،تصریح کرد: تا زماني كه اتفاق تلخی نيفتد كسي توجهي نمي‌كند و جدي نمي‌گيرد،حتماً بايد يك فاجعه بزرگ رخ دهد تا بيدار شويم!
چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447