تعیین مهلت مشخص برای تکمیل پروژۀ پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی»

نوشته شده در .

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مصوب شد؛
تعیین مهلت مشخص برای تکمیل پروژۀ پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی»

 

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با حضور رییس و سایر اعضای شورا و سرپرست شهرداری کرمان برگزار شد.
به گزارش کرمان‌آنلاین، در این نشست وضعیت سدمعبر «بازار مظفری» و چگونگی برخورد با متخلفان سدمعبر مورد بررسی قرار گرفت.
رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا در این نشست به ناراضایتی مردم از سدمعبر «بازار مظفری» اشاره کرد و گفت: به‌همراه مهندس «امیرمداح»، معاون خدمات شهری شهردار کرمان، از وضعیت بازار بازدید کردیم و شاهد مسدود بودن معبر عمومی بازار توسط دستفروش‌ها و مغازه‌داران بودیم.
فتح الله مؤیدی با بیان اینکه بازار کرمان سال‌های‌سال با مشکل سدمعبر مواجه است، گفت: در سال‌های گذشته برخورد با سدمعبر بازار، برعهدۀ اجراییات بود، اما با واگذاری این وظیفه به سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری، به‌دلیل کمبود نیرو در این سازمان، روند کار به‌خوبی پیش نرفته است.
وی افزود: با بررسی‌های انجام‌شده، ساماندهی و برخورد با سدمعبر بازار مجدد به واحد اجراییات شهرداری کرمان واگذار شده است.
مؤیدی با اشاره به اعلام آمادگی نیروی انتظامی و همکاری سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری کرمان در این خصوص گفت: برای برخورد قانونی با متخلفان سدمعبر، باید به واحد اجراییات کمک کرد.
وی به بازدیدهای هفتگی از بازار کرمان اشاره و خاطرنشان کرد: نه‌تنها در بازار، بلکه در پیادهروهای شهر نیز شاهد سدمعبر توسط بعضی از اصناف هستیم و این معضل برای عبور و مرور عابران پیاده حادثه‌ساز شده است.
رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا همچنین با اشاره به معضل سگ‌های بودن صاحب در شهر کرمان و نارضایتی مردم، از تشکیل کارگروهی در این خصوص خبر داد و گفت: طبق گزارش معاون خدمات شهری، شهرداری برای جمع‌آوری و نگهداری سگ‌های بدون صاحب هزینۀ زیادی متقبل شده است.
وی افزود: برای ساماندهی سگ‌های بدون صاحب تصمیم‌گیری شد تا بعد از جمع‌آوری و عقیم‌سازی، مسایل بهداشتی و مفید بودن و غیرمفید بودن سگ‌ها ازسوی دامپزشک تأیید، و تصمیم‌گیری شود.
مؤیدی تأکید کرد: طبق ضوابط مقرر دستورالعمل ساماندهی سگ‌های بدون صاحب، اداره‌کل دامپزشکی درخصوص تشخیص سلامت سگ‌ها ملزم به همکاری است.
رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری با بیان اینکه شهرداری در خصوص ساماندهی سگ‌های بدون صاحب اراده جدی داشته و دارد، افزود: لازم است شهرداری به‌منظور جلوگیری از دخالت‌های بی‌مورد، ورود سازمان‌ها، نهادهای مردم‌نهاد و بعضی از افراد را به موضوع ساماندهی سگ‌های بدون صاحب مدیریت کند.
حسین چناریان ادامه داد: گاهی‌اوقات حضور بعضی افراد و سازمان‌های مردم‌نهاد هرچند به‌منظور کار خیرخواهانه، تبعاتی دربر دارد که باید نظارت بیشتری بر آن وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه بعضی از دستگاه‌ها وظایف خود را در این خصوص انجام نمی‌دهند، ادامه داد: تنها سگ‌های مفید باید بعد از عقیم‌سازی به چرخه حیات بازگردند و به‌نوعی مورد استفاده قرار گیرند.
چناریان ساماندهی منطقی و قانونی سگ‌های بدون صاحب را مدنظر قرار داد و افزود: بازگرداندن سگ‌های ناسالم به جامعه خطرآفرین است؛ بنابراین، برای تعیین‌تکلیف هرچه سریع‌تر سگ‌های بدون صاحب باید بر وظایف قانونی دستگاه‌ها پافشاری کنیم.
وی در خصوص مصوبه کمیسیون خدمات شهری برای ساماندهی سدمعبر «بازار مظفری» گفت: لازم است به‌منظور جلوگیری از تبعات اجتماعی و مشکلات پیرامون آن در برخورد با متخلفان سدمعبر، مأموران شهرداری آموزش ببینند.
چناریان تأکید کرد: انتخاب مأموران اجراییات شهرداری، مراقبت و آموزش آن‌ها باید مدنظر قرار گیرد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان نیز درخصوص مشکل سدمعبر «بازار مظفری» گفت: مقرر شد ازسوی مدیر واحد اجراییات شهرداری کرمان طرح مشخصی ارائه و در کمیسیون خدمات شهری در مورد نحوۀ اجرای آن تصمیم‌گیری شود.
محمدرضا کمساری افزود: در این طرح موارد تشویقی و تنبیهی برای برخورد با معضل سدمعبر در نظر گرفته شده است.
وی از اقدامات اخیر شهرداری و همکاری با مؤسسات مردم‌نهاد برای ساماندهی سگ‌های بدون صاحب تشکر و خاطرنشان کرد: لازم است بر عملکرد و نحوۀ حمایت‌ سازمان‌های مردم‌نهاد نظارت شود.
کمساری با بیان اینکه سگ‌های بدون صاحب در پناهگاه، بعد از طی فرایند بررسی و عقیم‌سازی، پلاک‌گذاری و در چرخه رها می‌شوند، ادامه داد: سگ‌های پلاک‌گذاری‌شده از نظر هاری و بعضی موارد مشکلی ندارد و پس از طی عمر طبیعی، خودبه‌خود از چرخه حیات خارج می‌شوند.
عضو کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا نیز گفت: بازگشت سگ به قلمرو زندگی طبیعی است و سگ‌های ناسالم باید جدا و تعیین‌تکلیف شوند.
سیدمحمد صادق تقوی با بیان اینکه ساماندهی کامل سگ‌های بدون صاحب از نقطه شروع تا پایان، در توان شهرداری نیست، ادامه داد: این موضوع با کمک کارشناسان و سازمان‌های مردم‌نهاد در حال پیگیری است؛ ضمن اینکه استانداری و فرمانداری نیز باید به این حیطه وارد شوند.
در ادامه، حسین چناریان، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، به نارضایتی مردم از آرامستان «بهشت کریمان» اشاره کرد و گفت: به‌دلیل عدم همکاری دستگاه‌های خدمت‌رسان، هنوز زیرساخت‌های لازم در این آرامستان فراهم نیست و در صورت بروز حادثۀ غیرمترقبه، آرامستان «بهشت کریمان»، ظرفیت خدمت‌رسانی را ندارد.
علیرضا نادری، رییس شورا هم در این خصوص گفت: طی مکاتبه‌ای از استاندار کرمان درخواست کردیم جهت حل‌وفصل مشکلات موجود در آرامستان جدید، با دستگاه‌های خدمت‌رسان، جلسۀ هماهنگی برگزار و وظایف هر کدام از دستگاه‌ها را گوش‌زد کنند.
چناریان، همچنین به پیشنهاد شهرداری برای اعطای هدایایی به کارکنان سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری کرمان اشاره کرد و افزود: در زمان فراگیری ویروس کرونا، کارکنان این سازمان شرایط سختی را متحمل شدند و در خط مقدم خدمت‌رسانی به خانوادۀ متوفیان بوده‌اند.
وی افزود: در کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری، با پرداخت مبلغ ۸۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای این منظور موافقت شده است.
رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌روی شورا نیز با اشاره به دنبال کردن مسایل مربوط به هوشمندسازی، از بازدید مرکز «شتابدهی تگ» خبر داد و با بیان اینکه این مرکز از ایده‌ها و خدمات نوِ نخبگان علمی حمایت و در این خصوص فعالیت می‌کند، افزود: بنابراین، پیشنهاد شد این مرکز در راستای اهداف شهرداری، خدماتی را به شهر ارایه کند.
سیدمحمد موسوی ادامه داد: امیدواریم با اعلام آمادگی این مرکز شاهد تحولات مطلوبی در حوزه‌های مختلف شهری باشیم.
وی همچنین از برگزاری جلسه‌ای با پلیس راهور و معاونت حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهرداری کرمان در خصوص استفاده از دوربین‌های سطح شهر خبر داد و خاطرنشان کرد: این دوربین‌ها نیازمند به‌روزرسانی هستند و باید متناسب با وسعت شهر توسعه پیدا کنند.
موسوی افزود: در این خصوص مقرر شد شهرداری و شورای شهر پیگیری‌های لازم را انجام دهند که امیدواریم با در نظر گرفتن اعتبارات استانی، این مهم تحقق پیدا کند.
وی به موضوع سایت شفافیت اشاره و خاطرنشان کرد: باید شرایطی را فراهم کنیم تا اطلاعات به‌طور مساوی و عادلانه در اختیار مردم قرار گیرد.
موسوی همچنین به بازید از مرکز پایش تصویری طی هفتۀ جاری اشاره کرد و گفت: این بازدید با هماهنگی نیروی انتظامی و به‌منظور رفع مشکلات انجام خواهد شد.
نایب ریس شورای اسلامی شهر کرمان نیز با اشاره به بررسی پروژۀ پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی»، از برگزاری جلسۀ هم‌اندیشی پیرامون مشکلات این پروژه با حضور سرپرست شهرداری کرمان، معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی، معاون شهرسازی و معماری، طراح و پیمانکار طرح و کسبه خیابان «شهید تجلی» خبر داد و گفت: در این جلسه پیشرفت و روند کار بررسی و مهلت مشخصی برای تکمیل پروژه به مجری داده شد.
محمود بابایی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد در صورتی که مجری پروژه نتواند در مهلت تعیین‌شده کار را به پایان برساند، تأخیر و دیرکرد اجرای پروژه به مراجع قانونی ارجاع داده شود.
وی با تأکید بر اینکه پیمانکار موظف شده هر دوهفته یک‌بار به شورای شهر گزارش دهد، افزود: مقرر شد شهرداری هر هفته، روند کار را بررسی کند و گزارشی از روند کار را به شورا ارایه دهد.
بابایی افزود: مصوب شد پیمانکار طرح، خیابان «شهید تجلی» را تا دو ماه آینده تحویل دهد و تا شش ماه آینده نیز فرصت دارد کل پروژه را به مرحلۀ بهره‌برداری برساند.
سخنگوی شورای شهر نیز در این خصوص گفت: از نگاه مردمی پروژه پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی»، گرفتار آسیب‌هایی است که کاربری لازم را محقق نخواهد کرد.
محمدرضا کمساری ادامه داد: لازم است با بررسی بیشتر و بازنگری در کاربری آن، پروژه به شکلی اجرا شود که در آینده مورد استفادۀ بهتر قرار گیرد.
رییس کمیسون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا نیز با بیان اینکه این طرح قرار بود طی سه فاز تکمیل شود، اما دو فاز آن اجرایی و عملیاتی شده است، گفت: اینکه چرا تا به امروز به سرانجام نرسیده، جای تأمل دارد؛ بنابراین، لازم است شهرداری درخصوص تأخیر پروژه توضیحات شفافی ارایه دهد.
موسوی افزود: هرچند طراحی خیابان «شهید تجلی» با فضای معماری محیط پیرامون همخوانی ندارد، اما نباید کار را در این خیابان معطل گذاشت.
وی با اشاره به اینکه پروژه در بافت قدیم اجرا می‌شود، افزود: پروژۀ خیابان «شهید تجلی» باید به‌طور جدی‌تر مطالعه و اصلاحات لازم در آن مدنظر قرار گیرد و هرچه زودتر نیز به بهره‌برداری برسد.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورا هم ناهماهنگی بین طراح و مجری طرح را مدنظر قرار داد و افزود: این طرح به بازنگری جدی نیاز دارد و با توجه به اینکه پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی»، پروژه‌ای گردشگری است و در بافت تاریخی قرار دارد، به نظر می‌رسد پیوست تاریخی و فرهنگی آن لحاظ نشده است.
عشرت کردستانی، به‌کار بردن ایده‌های خلاقانه و غیرتکراری در فضاهای شهری و متناسب با هویت بومی و تاریخی شهر کرمان را لازم برشمرد و با تأکید بر کاربرد المان‌های خاص هماهنگ با ذات فرهنگی و تاریخی شهر کرمان افزود: لازم است از ایجاد فضای تکراری و بی‌روح در این پروژه اجتناب شود.
عضو کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا نیز در پاسخ به ضرورت پیوست‌های فرهنگی و تاریخی پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی» گفت: مطالعات پیوست اجتماعی و فرهنگی این پروژه در سه جلد تهیه شده که لازم است مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.
سیدمحمد صادق تقوی با اشاره به اهمیت بافت تاریخی شهر کرمان افزود: در بافت سنتی شهر شاهد بهسازی و نوسازی نیستیم و هرچند بخشی از کار متوجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، اما لازم است همکاری‌های بیشتری صورت گیرد و با نظرخواهی از مردم، به بافت سنتی توجه بیشتری شود.
در ادامه، فتح‌الله مؤیدی، رییس کمیسیون بهداشت، خدمات شهری و محیط زیست شورا با اشاره به خدمات ارزنده مرحوم «آیت‌الله سیدیحیی جعفری»، نماینده سابق ولی فقیه در استان و امام‌جمعه پیشین شهر کرمان، گفت: با توجه به سکونت ایشان در خیابان «امام‌جمعه»، پیشنهاد می‌شود خیابان «امام‌جمعه»، به نام «آیت‌الله سیدیحیی جعفری» نامگذاری شود که این موضوع از مصوبات شورای پنجم است.
چناریان، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری نیز گفت: علاوه بر نامگذاری خیابان به اسم ایشان، مصوب شده بود تا سردیسی از تمثال ایشان نیز در جای مناسب در این خیابان جانمایی و نصب شود.
وی افزود: در خصوص تبدیل بیت ایشان به فرهنگ‌سرا یا مجموعه فرهنگی، باید موارد لازم بررسی و در خصوص شرایط واگذاری، با ورثه ایشان مشورت شود.
رییس شورا نیز در خصوص نامگذاری و تغییر اسامی بعضی از معابر گفت: بعضی از اسامی نمادین هستند؛ بنابراین، نباید آن‌ها را تغییر دهیم.
علیرضا نادری، پیشنهاد تشکیل بانک اطلاعاتی برای نامگذاری معابر را مطرح کرد و افزود: در این خصوص لازم است اطلاعات مربوط به مفاخر ایران و استان کرمان جمع‌آوری و اسامی آن‌ها در یک فایل ذخیره شود.
وی ادامه داد: با وجود این بانک اطلاعاتی می‌توان برای پارک، معبر، یا هر مکان شهری احداث‌شده، اسامی خوب انتخاب کرد.
نادری با بیان اینکه کاربرد اسامی باید آسان باشد، افزود: بعضی از اسامی جا فتاده و اسامی جدید نیز باید به خوبی در ذهن مردم جایگزین شود.
وی همچنین به معضل آب‌های زیرسطحی انتهای بلوار «جمهوری‌اسلامی» واقع در شهرک «شکوه» اشاره کرد و گفت: مردم این منطقه برای تخلیۀ آب‌های تجمعی دچار مشکل هستند که باید برای آن راه‌حلی در نظر گرفت.
سخنگوی شورا نیز با اشاره به بازدیدهای مردمی رییس‌جمهور از مناطق و استان‌های مختلف کشور گفت: لازم است به‌منظور پیگیری و رفع مشکلات استان و به‌خصوص شهر کرمان، ازجمله مشکل کم‌آبی، تعطیلی بعضی از واحدهای صنعتی و حاشیه نشینی، از رییس‌جمهور محترم دعوت کنیم تا در اولین فرصت به کرمان بیایند و از نزدیک در جریان مشکلات این شهر قرار گیرند.
محمدرضا کمساری، در ادامه، بر لزوم ساماندهی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر کرمان تأکید کرد و افزود: از رییس شورا می‌خواهیم برای شکل‌گیری مراحل و ساختار تشکیلاتی این مرکز، پیگیری‌های لازم را انجام دهند تا بتوانیم به شکل منظم‌تر و منسجم‌تری در خدمت جامعۀ نخبگان باشیم.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری نیز با اشاره به اینکه به‌دلیل مراجعات بسیار مردم، درگیر مسایل روزمره شهروندان شده‌ایم، بر اصلاح ساختار فرایندها تأکید کرد و افزود: بیشتر اوقات مشغول پاسخگویی و بررسی رفع مشکلات ارباب‌رجوع هستیم که به انجام اقدامات لازم و ضروری کمیسیون‌ها آسیب می‌زند؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود کمیته‌ای برای اصلاح ساختارها و فرایندها تشکیل و مسایل ارباب‌رجوع در آن کمیته بررسی شود.
کردستانی با اشاره به عمق مسایل فرهنگی در خصوص مصوبات این کمیسیون گفت: پیگیری برای به نتیجه رساندن سالن ورزشی در محله «سرآسیاب»، درخواست گزارش کامل از وضعیت گرم‌خانه‌های شهر و فرهنگ‌سراها و تصمیم‌گیری برای ادامۀ فعالیت فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ و واگذاری آن‌ها به افراد دارای صلاحت، ازجملۀ این موارد است.
وی با اشاره به در پیش بودن هفتۀ دفاع مقدس گفت: تعدادی از هنرمندان خواستار برپایی نمایشگاهی با این موضوع هستند که با دریافت مجوز ستاد ملی کرونا، فعالیت آن‌ها مانعی ندارد.
رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری هم به فراهم شدن مقدمات لازم برای تدوین بودجه سال آینده اشاره کرد و افزود: در نیمۀ دوم سال فرصت داریم تا برنامه‌ها و راهبردهای خود را مشخص کنیم.
حسین چناریان همچنین به تدوین برنامۀ پنج‌ساله شهرداری کرمان با همکاری دانشگاه شهید باهنر اشاره کرد و افزود: در این برنامۀ مدون، اُفق کاری مشخص و شش تا هشت مأموریت برای شهرداری تعریف شده است.
وی با بیان اینکه این برنامه منطبق با ارکان شهرداری است، افزود: لازم است این برنامه براساس نگرش‌های شورای جدید، بازنگری شود و مبنایی برای اهداف سال آینده قرار گیرد.

چاپ