اقدامات ویژۀ شهرداری کرمان در آستانۀ شروع سال تحصیلی

سرپرست شهرداری کرمان خبر داد:
اقدامات ویژۀ شهرداری کرمان در آستانۀ شروع سال تحصیلی

 

سرپرست شهرداری کرمان گفت: در راستای اقدامات ویژۀ شهرداری کرمان در آستانۀ شروع سال تحصیلی، ایمن‌سازی مسیر تردد دانش‌آموزان و بازپیرآیی فضای سبز درونی و محیط پیرامون مدارس، با جدیت دنبال می‌شود.
به گزارش کرمان‌آنلاین، محسن پوراسماعیلی، ضمن گرامی‌داشت هفتۀ دفاع مقدس، آغاز سال جدید تحصیلی و شروع دوبارۀ تلاش و کوشش جویندگان دانش در فضای کسب علم، معرفت و فضیلت را تبریک گفت و افزود: فرارسيدن بهار تعليم و تربيت را به صاحبان خرد و انديشه به‌ويژه اساتید و فرهنگيان دلسوز و متعهّد تبريك می‌گویم.
وی با بیان اینکه در ادوار گذشته، قبل از شیوع ویروس کرونا، هرساله در این ایام شهرداری برای بازگشایی مدارس اقداماتی را انجام می‌داد، گفت: امسال هم طبق ادوار گذشته اقداماتی در راستای وظایف شهرداری در حال انجام است.
سرپرست شهرداری کرمان با بیان اینکه هنوز وضعیت بازگشایی مدارس مشخص نیست، گفت: مدیران شهری برنامه‌ریزی‌هایی در جهت آماده‌سازی شهر انجام داده‌اند تا در صورت بازگشایی مدارس، مشکلی ایجاد نشود.
پوراسماعیلی، با اشاره به اینکه در راستای بازپیرایی فضای بیرونی مدارس و احیای فضای سبز بیرونی و درونی مدارس، اقداماتی ازسوی مناطق پنج‌گانه در حال انجام است، گفت: ایمن‌سازی مسیر تردد دانش‌آموزان و معابر منتهی به مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و نصب علائم ترافیکی و هشداردهنده در این مسیرها در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: تمام مناطق پنج‌گانۀ شهر کرمان، سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری کرمان و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، برای آماده‌سازی شهر و رضایت مردم در تلاش هستند و اقدامات همچنان ادامه دارد.
وی ضمن آرزوی موفقیت برای نوآموزان سال تحصیلی گفت: امیدوارم جامعۀ بزرگ علم، دانش و معرفت اعم از دانش‌آموزان، دانشجویان، طلاب علوم دینی، معلمان و اساتید، تمام توان و ظرفیت خود را به‌کار گیرند تا وظیفۀ اصلی و دِین خود را در قبال کشور و ملت به انجام رسانده و بیش‌ازپیش موجب پیشرفت، تعالی و ارتقای جایگاه نظام مقدس جمهوری‌اسلامی شوند.
سرپرست شهرداری کرمان همچنین بیان کرد: شهروندان در راستای همراهی و پشتیبانی از مدیریت شهری، در صورت مشاهدۀ مشکلات منطقه، از طریق سامانۀ ارتباطات مردمی (۱۳۷) اطلاع‌رسانی کنند تا در اسرع وقت پیگیری و اقدامات لازم انجام شود.

پاک‌سازی دیواره‌ها و جداره‌های محدودۀ مدارس منطقه یک شهری
شهردار منطقه یک شهر ‌کرمان نیز در آستانه ماه مهر، از اقدامات انجام‌شده در راستای بازگشایی مدارس در بخش‌های خدمات شهری و عمرانی در شرایط شیوع کرونا خبر داد.
محمدرضا نخعی با بیان اینکه فصل مدرسه، فصل بهار علم و دانش با ماه مهر آغاز می‌شود، اظهار داشت: همه‌ساله در آستانۀ بازگشایی مدارس، كوچه‌ها و خيابان‌ها رنگ‌وبوي ديگري پيدا مي‌كند و در این راستا اقداماتی نیز در سطح منطقه در حال انجام است.
وی تنظیف، پاک‌سازی و بارگیری خاک‌ونخاله، بازپیرایی و‌ کاشت گل‌وگیاه‌ فصلی در فضاهای سبز محدودۀ مدارس، دیوارشویی، جدول‌شویی و ضدعفونی را ازجمله اقدامات در دستور کار برشمرد و افزود: حذف زوائد بصری، پاک‌سازی دیواره‌ها و جداره‌های محدودۀ مدارس، لکه‌گیری و ترمیم آسفالت و اصلاح و ترمیم جدول‌ها نیز در حال انجام است.
شهردار منطقه یک ‌کرمان نصب تابلوهای راهنما و خط‌کشی محل عبور و مرور در محدودۀ مدارس را اقدامات لازم برای آماده‌سازی شهر در آستانۀ شروع سال تحصیلی دانست.

هرس درختان برخی از مدارس در سطح منطقه دو شهری
شهردار منطقه دو شهر کرمان نیز از هرس درختان برخی از مدارس در سطح منطقه دو خبر داد و گفت: در این راستا درختان مرکز توان‌بخشی حرفه‌ای «پویا» واقع در خیابان «۲۴ آذر» و مدرسه «رضویه» واقع در بلوار «جهاد» هرس شده است.
رضا خیاط‌زاده، با بیان اینکه در آغاز فصل پاییز و شروع سال تحصیلی، فضای منطقه دو شهری زیباسازی خواهد شد، گفت: کاشت نهال فصلی در معابر سطح منطقه به‌زودی آغاز می‌شود.
وی افزود: تنظیف مسیرهای منتهی به مدارس و شست‌وشوی جدول‌های سطح منطقه نیز در حال انجام است.
شهردار منطقه دو ادامه داد: همچنین به‌منظور تسهیل رفت‌وآمد، مسیرهای منتهی به مدارس نیز در حال ترمیم، لکه‌گیری و آسفالت است.

بررسی ساخت‌وساز‌ها و پاک‌سازی اطراف مدارس در منطقه سه شهری
شهردار منطقه سه شهر کرمان هم از آماده‌سازی منطقه سه شهر کرمان برای ماه مهر و بازگشایی مدارس خبر داد و گفت: اقدامات لازم در سطح منطقه سه برای بازگشایی مدارس با جدیت دنبال می‌شود.
سیدمرتضی حسینی افزود: در راستای ایمنی بیشتر تردد دانش‌آموزان، محور‌های ورودی مدارس و دانشگاه‌ها جهت ایجاد سرعت‌کاه مورد بررسی قرار گرفته است.
وی همچنین از ایجاد سرعت‌کاه، نصب تابلوی هشداردهنده و رنگ‌آمیزی معابر منتهی به مراکز آموزشی خبر داد.
شهردار منطقه سه شهر کرمان، از فرش موزاییک (به‌صورت مشارکتی مقابل دانشگاه مهر) واقع در شهرک «خواجو» خبر داد و افزود: معابر اصلی منطقه سه نیز در حال لکه‌گیری آسفالت است.
حسینی اضافه کرد: سد معبر و ساخت‌وساز‌ اطراف مدارس در مسیر تردد دانش‌آموزان نیز، در حال بررسی و پاک‌سازی است.
وی با بیان اینکه زیباسازی مدارس از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: بر حسب نیاز، پاک‌سازی، جمع‌آوری خاک‌ونخاله و زیباسازی فضاهای سبز داخل و مقابل مدارس و همچنین زیباسازی و شست‌وشوی دیوارهای مدارس در حال انجام است.
شهردار منطقه سه افزود: اقدامات ذکر شده در مدارس مختلفی ازجمله «فرهنگیان» در خیابان «گلدشت»، «نازخاتون» در کوچه 6 خیابان «شهید مطهری»، «میثم» در خیابان «پروین اعتصامی»، «کرامت» در خیابان «استقلال»، «حجت» در خیابان «مالک اشتر»، «نظریان» در شهرک «شهید ایرانمنش» و «ایثار» در بلوار «امام حسین(ع)» انجام شده است.
حسینی ادامه داد: پاک‌سازی زمین‌های خالی و شست‌وشوی معابر اصلی و هماهنگی در خصوص جمع‌آوری خاک‌ونخاله‌ها از سطح معابر و پیاده‌رو‌های اصلی به‌خصوص معابر منتهی به مدارس، از دیگر اقدامات شهرداری منطقه سه به‌منظور سهولت در رفت‌وآمد دانش‌آموزان است.

جدول‌گذاری و پیاده‌روسازی جلوی بعضی مدارس در منطقه چهار شهری
شهردار منطقه چهار شهر کرمان نیز با بیان اینکه شهرداری منطقه چهار در حال آماده‌سازی، بهسازی و ایمن‌سازی مسیرهای منتهی به مدارس منطقه است، به ترمیم، لکه‌گیری و آسفالت معابر مسیرهای منتهی به مدارس و پیگیری برای رفع نواقص علائم ترافیکی در سطح منطقه خبر داد.
علی عسکری، جدول‌گذاری و پیاده‌روسازی جلوی مدارس واقع در شهرک «هشت‌بهشت» را ازجملۀ این موارد دانست.
وی همچنین گفت: هرس درختان برخی از مدارس منطقه و تنظیف معابر اصلی، فرعی و مسیرهای منتهی به مدارس سطح منطقه در حال انجام است.
عسکری از دیگر اقدامات در دستور اقدام، به شست‌وشوی جدول‌ها و دیوارهای برخی مدارس سطح منطقه اشاره کرد و افزود: شست‌وشوی مبلمان شهری و پاک‌سازی برخی زمین‌های خالی جنب مراکز آموزشی و مدارس سطح منطقه نیز در حال انجام است.
وی ادامه داد: گل‌کاری معابر منطقه نیز به‌زودی آغاز می‌شود.

رنگ‌آمیزی جدول‌ها و آسفالت معابر منتهی به مدارس در منطقه پنج شهری
شهردار منطقه پنج شهر کرمان نیز به اقدامات در دستور کار برای آماده‌سازی معابر منطقه در آستانۀ شروع سال تحصیلی اشاره کرد.
علی‌اکبر قطب‌الدینی با بیان اینکه فضای شهری باید حال‌وهوای بازگشایی مدارس را تداعی کند، به اقدامات لازم در این زمینه اشاره کرد و گفت: میادین و معابر شهر در منطقه پنج در حال شست‌وشوست.
وی افزود: رنگ‌آمیزی جدول‌های محدودۀ منطقه به پایان رسیده و جدول‌های چهارراه «کاظمی» و چهارراه «توحید» (ارگ) نیز در حال رنگ‌آمیزی است.
قطب‌الدینی همچنین از گل‌کاری و زیباسازی سطح منطقه خبر داد و خاطرنشان کرد: به‌زودی کاشت گل‌های فصلی در سطح منطقه آغاز می‌شود.
وی جمع‌آوری خاک‌ونخالۀ برخی از معابر و ترمیم و لکه‌گیری و آسفالت معابر اصلی و مسیرهای منتهی به مدارس سطح ‌منطقه را از دیگر اقدامات برشمرد.
شهردار منطقه پنج شهر کرمان افزود: سنگ‌فرش پیاده‌روهای محدودۀ منطقه نیز در حال ترمیم است.
قطب‌الدینی ادامه داد: ساختِ پل عابر پیاده جهت تسهیل تردد و ایمنی بیشتر دانش‌آموزان در معابر مورد نیاز منطقه پنج هم در دستور کار قرار دارد.

ایمن‌سازی و نصب علائم هشداردهنده برای تردد ایمن دانش‌آموزان
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری کرمان هم از خط‌کشی محوری معابر شهری با اولویت در نظر گرفتن معابر منتهی به مدارس، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی خبر داد و خاطرنشان کرد: خط‌کشی محوری به‌منظور نظم‌بخشیدن، در جهت کنترل ترافیک و روان‌سازی عبور و مرور به‌زودی انجام می‌شود.
مهدی طهماسبی، خط‌کشی محل عبور عابران پیاده روبه‌رو و محدودۀ مدارس در معابر اصلی و پُرتردد را ازجمله اقدامات ضروری در آستانۀ بازگشایی مدارس بیان کرد و افزود: به‌منظور عبور ایمن دانش‌آموزان از عرض خیابان، گذرگاه عابر پیاده ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه نصب تجهیزات ترافیکی، اعم از تابلو هشداردهنده،‌ بازدارنده و چراغ‌های چشمک‌زن در محدودۀ مدارس، محل امنی را برای عبور و مرور ایجاد می‌کند، ادامه داد: با همکاری سه‌جانبۀ سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری کرمان، پلیس راهور و مناطق پنج‌گانه شهر کرمان، در معابر اصلیِ رفت‌وآمد دانش‌آموزان، سرعت‌کاه ایجاد می‌شود.
طهماسبی تأکید کرد: ایجاد سرعت‌کاه به‌منظور ایمنی تردد دانش‌آموزان و کاهش و کنترل سرعت خودروها و موتورسیکلت‌های عبوری انجام می‌شود.

زیباسازی و بهسازی فضای سبز در برخی از مراکز آموزشی
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان نیز با بیان اینکه در آستانۀ بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، فضای سبز مراکز آموزشی زیباسازی و بهسازی می‌شود، گفت: وجین علف‌های هرز و هرس درختان برخی مدارس سطح شهر با نظارت کارشناسان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری انجام شده است.
یدالله علیزاده، از هرس درختان و فضای سبز دبیرستان «نظریان» در منطقه سه شهری واقع در شهرک «شهید ایرانمنش» و دبیرستان «عذرا عراقی» واقع در منطقه پنج شهری واقع در خیابان «ابوحامد» خبر داد.

چاپ