شهردار کرمان: هر اقدام هنری که بیشتر مردم را بهره‌مند سازد، قابل دفاع و حمایت است

شهردار کرمان:
هر اقدام هنری که بیشتر مردم را بهره‌مند سازد، قابل دفاع و حمایت است

 

شهردار کرمان گفت: کار ما در حوزۀ فرهنگ و هنر، نخبگانی نیست؛ بنابراین، اعتقاد داریم عرصۀ هنر باید به‌گونه‌ای باشد تا تعداد زیادی از مردم از آن بهره ببرند.
به گزارش کرمان‌آنلاین، سعید شَعرباف، در جلسه‌ای که با حضور رؤسای انجمن‌ها و پیشکسوتان عرصه‌های مختلف هنری برگزار شد، با بیان اینکه تعدادی از مطالبات هنرمندان در فرایند اجرایی قابل پیگیری و تحقق است، گفت: هنرمندان، سرمایه‌های اجتماعی شهر هستند.
وی، کرمان را شهری با استعداد و ظرفیت‌های بی‌نظیر در زمینۀ رویداد و روایت ذکر کرد و دوره‌های تاریخی معماری و تنوع آن را بی‌نظیر دانست.
شهردار کرمان افزود: هر اقدام هنری که بتواند مردم را به صحنه بکشاند و برای خانواده‌ها لذت و هیجان ایجاد کند، قابل دفاع است.
شَعرباف، با تأکید بر اینکه شهر کرمان مبتنی بر رویداد است، اما در آن خلأ زیادی از لحاظ روایت‌گری وجود دارد، افزود: هر کدام از روایت‌ها مستند است و نیاز به خلق تصویر و هویت نیست.
وی به وجود رگه‌های پهلوانی در شهر کرمان اشاره و بیان کرد: کرمان، جزو معدود شهرهایی است که در آن فرهنگ، دین و سنت، بدون تناقض در کنار یک‌دیگر قرار گرفته ‌است؛ بنابراین، نیاز داریم از طریق هنر، تصویر هویت کرمان را در شهر پُررونق کنیم و با هر بهانه و از هر زاویه‌ای آن را به مردم نشان دهیم.
شهردار کرمان، وجود نخبگان و حکایت‌های متنوع را استعداد خاص کرمان و ارتقای هویت در کرمان را یک اصل دانست و گفت: حفظ هویت، از عدالت مهم‌تر است و توجه به هویت یک شهر و پرداختن به آن، عین عدالت است.
شَعرباف، با بیان اینکه شهرداری کرمان با در اختیار داشتن ابزارهایی چون تبلیغات شهری، در حد امکانات و اختیارات خود، می‌تواند به حوزۀ هنر کمک کند، گفت: شهرداری کرمان در مقایسه با شهرهای بزرگ دیگر از شهرداری‌های ضعیف در حوزۀ سرانه‌های اقتصادی است؛ هر چند اعتقاد داریم حمایت‌های مادی از حوزۀ هنر در یک حد معقول لازم است.
وی افزود: البته حمایت باید به سمت مصرف تولیدات هنری سوق داده شود.
شهردار کرمان با اشاره به اینکه زیرساخت‌های موجود در شهر نیز هنوز در راه اعتلای هنر مردمی قرار نگرفته است، گفت: استفاده از این ظرفیت‌ها به هماهنگی و اعتماد نیاز دارد.
شَعرباف درخصوص پیشنهاد ارایۀ سند توسعۀ فرهنگ و هنر شهر کرمان گفت: این‌گونه سندها با مقتضیات کار شهرداری که بیشتر در حوزۀ اجرایی تعریف شده، سازگار نیست و ارگان‌های دیگری همچون اداره‌کل فرهنگ ارشاد و اسلامی وجود دارند که مطالبات هنرمندان را دنبال می‌کنند.
وی با بیان اینکه با وجود مرقد مطهر سردار دل‌ها، کرمان به سمت شهر زیارتی سوق داده شده است، افزود: با استفاده از ابزار هنر می‌توان رویدادهای پیرامون این مرد بزرگ را به سادگی روایت کرد.
شهردار کرمان ادامه داد: شهرداری‌ها اغلب به سمت فرهنگ نخبگانی حرکت کرده‌اند، اما در صورتی که کار فرهنگی بتواند تعداد زیادی از مردم را تحت تأثیر قرار دهد، شاخص کار شهرداری در حوزۀ هنر است.
شَعرباف، موسیقی نواحی را نمونه بارز هنر مردمی دانست و افزود: کار ما در حوزۀ فرهنگ و هنر، نخبگانی نیست؛ بنابراین، اعتقاد داریم عرصۀ هنر باید به‌گونه‌ای باشد تا تعداد زیادی از مردم از آن بهره ببرند.
وی ادامه داد: علاوه بر موسیقی، در حوزۀ داستان، فیلم داستانی و شعر نیز، می‌توان این‌گونه عمل کرد؛ بنابراین، هر چیزی که با هویت این شهر سازگار باشد، قابل انتشار است.
شهردار کرمان همچنین با اشاره به این که حدود پنج میلیون مترمربع از معابر اصلی شهر کرمان به آسفالت نیاز دارد و حدود ۵۰۰ میلیارد تومان باید برای آن اعتبار در نظر گرفته شود، افزود: برای شهری چون کرمان که به‌عنوان «جهان‌شهر مقاومت» معرفی و شناخته شده است، آسفالت و بهسازی معابر در اولویت قرار دارد.
شَعرباف با تأکید بر اینکه هرچند با توجه به نیازهای زیرساختی شهر، نباید فرصت‌ها را نادیده گرفت، ادامه داد: از ظرفیت‌های موجود استفاده خواهیم کرد، اما برای سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد هنر و انجام یک اقدام زیرساختی، لازم است هنرمندان نیز در این خصوص دغدغه داشته باشند و برای جذب سرمایه‌گذار کمک کنند.
عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این نشست با تأکید بر حمایت از قشر هنرمند شهر کرمان، گفت: یکی از وظایف شهرداری در حوزۀ فرهنگی و اجتماعی، توجه به قشر هنرمند و استفاده از مهارت‌های هنری آن‌هاست.
سیدمحمد صادق تقوی، هنرمندان را از اقشار تأثیرگذار در جامعه ذکر کرد و ادامه داد: تعامل بیشتر با هنرمندان و استفاده از ظرفیت‌های خوب هنری در شهر، از وظایف شهرداری و شورای اسلامی شهر است.
استاد خوشنویس و پژوهشگر فعال در حوزۀ فرهنگ و هنر نیز در خصوص رویکرد رابطه شهرداری با هنرمندان، بر چگونگی تنظیم مناسبت‌های هنری شهرداری با هنر و هنرمندان تأکید کرد و افزود: این رویه ارتباطی هنوز مشخص نیست.
علیرضا هاشمی‌نژاد، با بیان اینکه شهرداری‌ها در دوره‌های گذشته در مناسبات خود از لحاظ کاربرد هنری و از لحاظ رابطه با هنرمندان، به‌خوبی عمل نکرده‌اند، ادامه داد: رابطه شهرداری و هنرمندان تنها در حد سازِکار اقتصادی متوقف شده است.
رییس دانشکده هنر و معماری صبا و استاد هنرهای تجسمی نیز بر برقراری مناسبات بین هنرمندان و شهرداری و مشخص شدن انتظارات شهرداری در حوزۀ هنر، در نظر گرفتن ظرفیت‌های هنری در جامعه و لزوم داشتن برنامه مدون در حوزۀ هنر به‌دور از گرایش‌های سیاسی تأکید کرد.
حسن سلاجقه، به‌کارگیری مشاوران هنری به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های هنر در شهر و کاربرد رویکردهای عقلانی در کاربرد هنر شهری را نیز لازم دانست و پیشنهاد داد شورای سیاست‌گذاری با حضور افراد ذی‌صلاح تشکیل شود.
رییس انجمن موسیقی استان کرمان نیز پیشنهاد تدوین سند توسعه پنج‌ساله فرهنگی کرمان را ارایه داد.
آریا انوشه ماهری در این خصوص گفت: سند توسعه فرهنگی کرمان می‌تواند براساس دولت الکترونیک، حوزه فرهنگ و هنر و براساس کرمان، جهان‌شهر مقاومت و هنر ایرانی تدوین شود.
وی با بیان اینکه براساس این سند می‌توان افق چندساله کرمان را دید و محورهای مدنظر را تعریف کرد، افزود: با تدوین این سند می‌توانیم برنامه‌ریزی کرده و طبق سامانه‌ای آن را رصد کنیم و بازخورد آن را در برنامه‌های آینده در نظر بگیریم.
ماهری افزود: شهرداری می‌تواند متولی نوشتن سند توسعه فرهنگی و اجتماعی باشد،
وی جشنواره موسیقی نواحی را افتخار استان کرمان دانست و با بیان اینکه دبیرخانه دائمی این جشنواره در شهر کرمان قرار دارد، گفت: بهتر است این جشنواره در سطوح مختلف از شهرستان‌ها شروع شود و طبق تقویم سالانه در یک مناسبت خاص به شهر کرمان برسد.
در ادامه این جلسه، رییس انجمن ادبی دل عالم کرمان نیز با اشاره به وجود نام‌آوران و شاعران برجسته در شهر کرمان، بر ساماندهی آرامستان هنرمندان تأکید و خاطرنشان کرد: انجمن شعر قلم کرمان تاکنون، شاعران زیادی را به جامعه شعر کرمان معرفی کرده است.
سیدعلی منصوریان ضمن ابزار تأسف از درگذشت شاعر کرمانی، «حمید مظهری»، متخلص به «اشک کرمانی»، «فواد کرمانی» را نیز از شاعران برجسته شهر کرمان معرفی کرد و افزود: پیشنهاد می‌شود آرامستان هنرمندان با عنوان «فؤادیه» مزین شود.
وی در اختیار قرار دادن خانه‌های تاریخی برای برگزاری شب‌های شعر
و کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی آموزش در فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ را نیز ازجمله خواسته‌ها و مطالبات هنرمندان برشمرد.
یکی از هنرمندان صنایع‌ دستی استان کرمان نیز، به غنی بودن هنر صنایع دستی در کرمان به‌خصوص حصیربافی اشاره کرد و افزود: متأسفانه صادرات و معرفی این محصول در کرمان مورد غفلت واقع شده است.
مهران رضاپور با بیان اینکه اهمیت وجود تشکل برای کسانی که در این زمینه کار می‌کنند، کم‌کم نمایان شده و به این باور رسیده‌اند که مسائل‌شان را خودشان حل کنند و نمی‌توانند چشم‌انتظار کسی برای حل مسئله باشند، گفت: شهرداری می‌تواند با راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی، نقش مهمی در معرفی صنایع دستی داشته باشد.
وی با بیان اینکه خیلی‌ها انجمن صنایع دستی را باور نکرده‌اند، گفت: ایجاد رویداد هنرهای سنتی می‌تواند گردشگر را به کرمان بیاورد.
صمد قربان‌نژاد، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که به نمایندگی از هنرمندان صحنه در این جلسه شرکت داشت، خواستار ارایه برنامه استراتژیک و عملیاتی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری این دوره از شهرداری شد و از شهردار خواست تا اهداف شهرداری را در بخش هنری تشریح کند.
لازم به ذکر است؛ در این جلسه ازسوی سایر هنرمندان عرصه‌های مختلف هنری شهر کرمان، درخصوص ارایۀ سند توسعۀ فرهنگی و هنری شهر کرمان، ساماندهی بهارستان هنرمندان، برگزاری فصلی کارگاه‌های هنری، حفظ و احیای خانه شهر به‌عنوان شاخصه معماری دوره‌های گذشته، تکریم هنرمندان و تشکیل شورای مشورتی به‌منظور معرفی پیشکسوتان شهر کرمان و همچنین توجه به صنایع دستی کرمان، پیشنهاداتی ارایه شد.

چاپ