تشکیل کارگروه مشترک شهرداری و میراث فرهنگی برای رسیدگی به مسایل بافت تاریخی

در نشست شهردار کرمان با مدیرکل میراث فرهنگی اعلام شد:

تشکیل کارگروه مشترک شهرداری و میراث فرهنگی برای رسیدگی به مسایل بافت تاریخی

 

در نشست شهردار کرمان و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، بر ضرورت افزایش تعامل و همکاری این دو نهاد و تشکیل کارگروه مشترک شهرداری منطقه پنج(بافت تاریخی) و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تأکید شد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، شهردار کرمان، در جلسه‌ای که به‌مناسبت هفتۀ میراث فرهنگی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و معاونان وی، سرپرست شهرداری منطقه پنج(بافت تاریخی) و معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان، در محل اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تشکیل شد، با تأکید بر ضرورت افزایش تعامل و همکاری شهرداری با اداره‌کل میراث فرهنگی، گفت: شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی در پروژه‌های مشترک متعددی درگیر هستند که اجرای موفق و اصولی آن‌ها نیازمند ارتباط نزدیک و مداوم این دو دستگاه است.

سعید شعرباف خاطرنشان کرد: «باغ‌موزۀ هرندی» فضای بسیار زیبا و وسیعی دارد که در حال حاضر تقریباً راکد است و شهرداری آمادگی دارد که در احیای فضای سبز این باغ‌موزۀ تاریخی و ارزشمند مشارکت کند تا به‌عنوان یک فضای عمومی مورد استفادۀ شهروندان قرار گیرد.

وی با اشاره به اهمیت تاریخی و گردشگری «قلعه‌دختر»، از آمادگی شهرداری در فضاسازی محدودۀ پیرامون این قلعۀ تاریخی و مشارکت در مرمت آن توسط اداره‌کل میراث فرهنگی خبر داد.

شهردار کرمان، تعیین محله‌های هدف در بافت تاریخی با هدف احیای این محله‌ها و رسیدگی به مسایل آن‌ها را از مواردی دانست که نیازمند تعامل شهرداری با میراث فرهنگی است و یادآور شد: در این راستا لازم است کارگروه مشترکی بین شهرداری منطقه پنج کرمان(بافت تاریخی) و اداره‌کل میراث فرهنگی تشکیل شود که با برگزاری جلسات منظم هفتگی، مسایل و مشکلات محله‌های هدف را بررسی کرده و راه‌کار ارائه دهند.

گفتنی است؛ در این نشست، مشکلات مربوط به پروژه‌های «صاروج پارس» و «هتل‌بام کرمان» بررسی شد و بازار «قلعه‌محمود» و برخی از خانه‌های تاریخی نیز به‌عنوان پروژه‌های هدف مشترک شهرداری و میراث فرهنگی جهت بررسی مسایل و پیگیری رفع موانع جهت احیای آن‌ها مشخص شدند.

همچنین مقرر شد کارگروه مشترکی با حضور مسئولان شهرداری منطقه پنج کرمان و اداره‌کل میراث فرهنگی تشکیل شود که در جلسات هفتگی به بررسی مسایل محله‌های هدف در بافت تاریخی بپردازند. 

چاپ