در مورد سگ‌های بلاصاحب متفاوت‌تر عمل خواهیم کرد

شهردار کرمان تصریح کرد:

در مورد سگ‌های بلاصاحب متفاوت‌تر عمل خواهیم کرد

شهردار کرمان گفت: براساس نظر وزیر کشور، در مورد سگ‌های بلاصاحب متفاوت‌تر عمل خواهیم کرد.

 

به گزارش کرمان‌آنلاین، سعید شعرباف، در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با بیان اینکه عقیم‌سازی هر سگ ماده 800 هزار تومان و هر سگ نر 600 هزار تومان برای شهرداری هزینه دارد، گفت: وزیر کشور در بازدیدی که از پناهگاه سگ‌های بلاصاحب شهرداری داشتند، به‌طور جدی تأکید کردند که خط قرمز ما وجود سگ‌های ولگرد و بلاصاحب در سطح شهر است.

وی افزود: وزیر کشور تأکید کردند اکیپ‌های جمع‌آوری از امکان قانونی «یوتانایز» (مرگ با ترحم) استفاده کنند؛ ضمن اینکه اگر محیط‌زیست نمی‌تواند محل مناسبی برای رهاسازی معرفی کند، شهرداری به‌طور مستقل اقدام کند؛ چراکه تعداد سگ‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود و شهروندان را دچار مشکل خواهد کرد.

شهردار کرمان ادامه داد: البته تاکنون، دو جلسه با همکاران علوم‌پزشکی و محیط‌زیست داشته‌ایم و اعلام کرده‌ایم که به وظیفه خود شامل جمع‌آوری و نگهداری اولیه سگ‌ها، متعهدیم.

شعرباف، با بیان اینکه قانون در مواردی که سگ‌ها بیماری دارند یا مشکل‌ ایجاد می‌کنند، اجازه «یوتانایز» می‌دهد، گفت: براساس نظر وزیر کشور، روندمان را متفاوت‌تر خواهیم کرد؛ چون ایشان صراحتاً وظیفه ما را اعلام کردند؛ بنابراین، چه محیط‌زیست پای کار بیاید و چه نیاید، به وظیفه خود در این رابطه عمل خواهیم کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: البته به صراحت اعلام می‌کنیم در این خصوص آماده همکاری با محیط‌زیست و علوم‌پزشکی هستیم و اگر شورا هم در این خصوص جلسه‌ای بگذارد، حضور خواهیم داشت.

 

کارخانه بازیافت از نظر سرمایه‌گذار به‌صرفه نیست

شهردار کرمان در ادامۀ جلسه، درخصوص تعطیلی کارخانه بازیافت شهرداری و دفن زباله‌های قابل بازیافت گفت: طی توافق‌نامه‌ و قرارداد با سرمایه‌گذار، بهره‌برداری از کارخانه بازیافت، مشروط به ورودی 200 تن زباله قابل جداسازی است، اما به‌دلایلی مانند عدم تفکیک زباله از مبدأ و افزایش افرادی که زباله‌های قابل بازیافت را از سطح شهر جمع می‌کنند، این عدد کاهش پیدا کرده است؛ بنابراین، سرمایه‌گذار نیز از هشت ماه پیش، کار را به‌صرفه ندانسته و ادامه نداده است.

شعرباف افزود: سرمایه‌گذار تأکید دارد تا قراردادهای جدید مشخص نشود و تناژ ورودی به بالای200 تن نرسد، حاضر به ادامۀ کار نیست.

وی ادامه داد: شهرداری یا باید خود کارخانه بازیافت را راه‌اندازی و مدیریت کند، یا کار را به سرمایه‌گذار دیگری واگذار کند؛ ضمن اینکه یکی‌دو پیشنهاد سرمایه‌گذاری هم درخصوص تفکیک زباله از مبدأ تا تولید کمپوست ارایه شده که برای بررسی مجبوریم تا به‌روز شدن قراردادها و تعیین‌تکلیف سرمایه‌گذار قبلی که حدود یک‌ماه دیگر است، صبر کنیم.

شهردار کرمان بیان کرد: می‌توانیم با استفاده از نیروهای شهرداری، کارخانه بازیافت را راه‌اندازی کنیم، ولی در مقایسه با بخش خصوصی، کارآمد و به‌صرفه نیست.

شعرباف، با بیان اینکه وزیر کشور در سفر اخیر خود به کرمان، برای تهیه دستگاه زباله‌سوز و افزایش ظرفیت ورودی کارخانه بازیافت قول مساعد دادند، گفت: اگر این اتفاق بیفتد و ظرفیت ورودی به بالای 250 تن برسد، می‌توانیم از شهرهای اطراف هم زباله‌های بازیافتی را جمع‌آوری و بهره‌وری کارخانه را بالا ببریم.

 

تقدیر از تلاش کارکنان شهرداری در سیل رفسنجان و زرند

شهردار کرمان در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تقدیر از تیم 40 نفره شهرداری کرمان که برای کمک، به شهرهای سیل‌زدۀ رفسنجان و زرند رفتند، گفت: تیم کمک‌رسان شهرداری کرمان به‌دلیل حرفه‌ای بودن و مهارت‌ ویژه‌شان در جمع‌آوری آب‌های سطحی معابر، مناطق نزدیک به‌خطری مانند شهرک «فرهنگیان» رفسنجان را تحت کنترل گرفتند و به‌شکل مؤثری کمک کردند تا مشکلات حل شود.

شعرباف، به اعزام این تیم با دستور مستقیم استاندار اشاره کرد و افزود: طبق قانون، شهرداری باید برای مأموریت‌های خارج از شهر، از شورا اجازه بگیرد، اما چون در شرایط یادشده، دسترسی به شورا مقدور نبود و فرصت کمک‌رسانی از دست می‌رفت؛ کار با ‌دستور مستقیم استاندار و شورای تأمین استان انجام شد.

وی از بیمه نبودن نیروها در مأموریت‌های خارج از شهر، به‌عنوان یکی از کاستی‌ها نام برد و گفت: این مشکل در تمام مأموریت‌های خارج از شهر، مثل مأموریت‌ آتش‌نشانان به شهرهای اطراف وجود دارد و چنانچه برای این نیروها در هنگام مأموریت‌ اتفاقی بیفتد، بیمه نمی‌پذیرد.

شهردار کرمان با بیان اینکه اربعین به‌زودی فرا می‌رسد و طبق مصوبات ستاد اربعین، برای شهرداری نیز مأموریت‌هایی در مرز تعریف شده است، گفت: بنابراین، مسأله بیمه در مأموریت‌های خارج از شهر باید هرچه زودتر حل شود تا مشکل‌ساز نشود.

 

تصویب 300 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح جامع گلزار شهدای کرمان

شعرباف همچنین با اشاره به طرح جامع گلزار شهدای کرمان، این طرح را جزو 216 طرح مصوبه قطعی سفر اخیر رییس‌جمهور به کرمان برشمرد و اضافه کرد: هم‌راستا با خواست استانداری، مبلغ 300 میلیارد تومان اعتبار برای طرح جامع گلزار شهدای کرمان مصوب شد، اما هنوز چگونگی تخصیص اعتبار و زمان‌بندی برای مراحل اجرایی، اعلام نشده است.

وی ادامه داد: بنابراین، اعلام کردیم تا عملیاتی‌شدن مصوبات سفر رییس‌جمهور، حداقل برش معابر اصلی و کارهایی را که می‌شود در کوتاه‌مدت انجام داد، ارسال کنند تا با کمک سپاه، مکتب حاج‌قاسم سلیمانی و سایر نهادهای مربوط، هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

شهردار کرمان تصریح کرد: به‌دلیل هماهنگی‌های انجام شده، در محدودۀ گلزار شهدا تا زمانی که به ما ابلاغ نشود، کار اجرایی و سازه‌ای انجام نخواهیم داد.

 

گروه هنری «رستاک» در سالن «خانه شهر» کار فاخری اجرا می‌کند

شهردار کرمان همچنین در بخش پایانی صحبت‌های خود، با اینکه گروه هنری «رستاک» قرار است در سالن «خانه شهر» کار فاخری اجرا کند، گفت: به‌منظور رعایت ایمنی و رفع نگرانی‌های احتمالی، به این گروه هنری تأکید شده وارد حوزه اداری، آَشپزخانه، سالن سمت راست و طبقه بالای «خانه شهر» نشوند.

شعرباف ادامه داد: همچنین برای سالن پایین که محل اجرا و تمرین است و گروه «رستاک» بنا به‌دلایل موجهی باید در این محل کار را اجرا کند، ادوات آتش‌نشانی تدارک دیده شده است؛ ضمن اینکه از کارشناسان فنی نیز تعهد کتبی گرفته‌ایم که این مکان مشکلی ندارد.

چاپ