دانشگاه فرهنگیان نقش مهمی در توسعۀ کرمان دارد

شهردار کرمان:

دانشگاه فرهنگیان نقش مهمی در توسعۀ کرمان دارد

شهردار کرمان با بیان این‌که در اجرای پروژه ساخت دانشگاه جامع فرهنگیان در حد توان و مقدورات قانونی همکاری خواهیم کرد، گفت: احداث دانشگاه جامع فرهنگیان نقش مهمی در توسعه  شهر و استان کرمان خواهد داشت.    

 

به‌گزارش کِرنا، سعید شعرباف، در دیدار با رییس دانشگاه فرهنگیان و اعضای بنیاد خیّران حامی دانشگاه فرهنگیان استان کرمان، افزود: آماده همکاری با این دانشگاه هستیم و امیدواریم هرچه سریع‌تر این پروژه اجرا شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع فرهنگیان در نظام علمی و آموزشی کشور جایگاه ویژه و ارزشمندی دارد، گفت: بعید می‌دانم رهبر معظم انقلاب به‌صورت مصداقی بر روی هیچ دانشگاه دیگری به‌اندازه دانشگاه فرهنگیان تأکید کرده باشند.

شهردار کرمان ادامه داد: با اینکه شاید برخی از دانشگاه‌های دیگر، به‌لحاظ معیارهای کمّی و کیفی از دانشگاه فرهنگیان رتبه بالاتری هم داشته باشند، اما اهمیت استراتژیک این دانشگاه را ندارند؛ چراکه این دانشگاه، برای آموزش و پرورشی که رکن اساسی توسعه و پیشرفت کشور است، معلم تربیت می‌کند و درنهایت آن معلم، بچه‌های این جامعه را تربیت می‌کند که که آینده‌سازان کشور هستند.

شعرباف افزود: در مقابل، اگر یک معلم، انسانی متعهد، خودساخته، ارزشی و باسواد نباشد، مسیر آموزش به‌گونه‌ای دیگر پیش می‌رود و چه‌بسا که در اثر آن، ساختارهای بنیادی ذهن کودکان نادرست شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع فرهنگیان استان کرمان، فضایی از سطح شهر کرمان را برای ساخت این مرکز جامع، در نظر گرفته است که برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد، گفت: این منطقه، از مناطق تهدیدزای سطح شهر به‌شمار می‌آید و چنانچه این دانشگاه و اردوگاه کنار آن، که هردو متعلق به آموزش و پرورش است، در این محل احداث نمی‌شد، حاشیه‌نشینی و دیگر آسیب‌های اجتماعی در نزدیکی آرامستان «بهشت کریمان» زیاد می‌شد و گسترش می‌یافت.

شهردار کرمان افزود: همچنین ساخت دانشگاه جامع فرهنگیان استان کرمان در منطقه یادشده، مانع گسترش تصرفات در اموال دولتی توسط زمین‌خواران در این منطقه می‌شود.

شعرباف، دربارۀ تأمین آب و برق این منطقه، اظهار داشت: شهرداری کرمان نیز در این منطقه برای تأمین آب مشکل دارد.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری، متولی تأمین آب نیست، افزود: وقتی داخل محدوده شهری، پروانۀ ساخت صادر می‌شود، شرکت‌های خدمت‌رسان مانند آب و فاضلاب، برق منطقه‌ای و گاز، طبق قانون مکلف به تأمین این موارد هستند؛ با این‌حال، حاضر به هرگونه هم‌اندیشی و همکاری درخصوص چگونگی تأمین آب در این ناحیه هستیم.

شهردار کرمان، با بیان اینکه فواید این پروژه برای شهر، بسیار زیاد است؛ چراکه جلوی حاشیه‌نشینی، زمین‌خواری و آسیب‌‌های اجتماعی را می‌گیرد، گفت: اگر این پروژه اجرا شود، کل محیط و محدودۀ پیرامون خود را تحت تأثیر قرار داده و برای توسعۀ شهر، یک قدم موثر به‌شمار می‌رود و شهرداری هم می‌تواند خدمات بیشتری به این منطقه ارایه دهد.

رییس دانشگاه فرهنگیان استان کرمان نیز در این دیدار با بیان این‌ه از شروع به‌کار این دانشگاه، حداقل دو دورۀ چهار ساله برای آموزش معلم سپری شده است، گفت: دوره‌های تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی نیز دایر شده است.

حجت‌الاسلام عباس توان، افزود: خوشبختانه کمبود اعضای هیأت علمی هم به کمک دولت در حال مرتفع شدن است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایلی که نمی‌توانیم در استان کرمان دانشجوهای بیشتری بپذیریم، نداشتن فضاهای مناسب است، گفت: تلاش کردیم فضای متمرکزی را برای دانشگاه جامع فرهنگیان استان کرمان در شهر کرمان احداث کنیم که بعد از واگذاری زمین به مساحت 38 هزار مترمربع از اراضی «هنرستان کشاورزی رضوان»، واقع در بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای» شهر کرمان ازسوی وزارت آموزش و پرورش، کلنگ احداث آن در سال‌جاری به زمین زده شد.

چاپ