حفظ و نگه‌داری پارک‌ها باید نهادینه شود


شهردار کرمان:

حفظ و نگه‌داری پارک‌ها باید نهادینه شود

alt

سرویس خبر : اداره ی روابط عمومی و اموربین الملل شهرداری کرمان


اشاره: در سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی در زمینه‌ی فضای سبز شهری در سطح شهر کرمان انجام و پارک‌ها و فضاهای سبز بسیاری به مجموعه‌ی فضای سبز این شهر اضافه شده است. علاوه بر آن در زمینه‌ی تجهیز پارک‌ها به لوازم و تجهیزات مورد نیاز بر اساس استانداردهای روز نیز کارهای خوبی طی سال‌های اخیر انجام شد. در اردیبهشت جاری نیز در راستای افزایش سرانه‌ی فضای سبز شهری، شاهد بهره‌برداری از چند پارک دیگر در سطح شهر خواهیم بود. بهره‌برداری از این پارک‌ها و فضاهای سبز، بهانه‌ای شد تا در خصوص احداث پارک‌های مختلف سطح شهر با ابوالقاسم سیف‌الهی شهردار کرمان به گفت‌وگو بنشینیم.

آقای شهردار در خبرها آمده است که در اردیبهشت ماه جاری، شاهد افتتاح و بهره‌برداری از چند پارک در سطح شهر کرمان خواهیم بود. در این خصوص توضیح می‌دهید؟
یکی از کارهای خوبی که تلاش کردیم تا در این دوره انجام شود؛ توسعه‌ی پارک‌ها و فضای سبز شهر بود. ضمن این‌که تلاش کردیم؛ پارک‌ها به دستگاه‌ها و امکانات مدرن روز نیز تجهیز شوند. در ادامه‌ی توسعه‌ی فضاهای سبز و پارک‌های شهر نیز به زودی شاهد بهره‌برداری از فاز دوم پارک مشاهیر و فاز دوم پارک‌شهر (حاشیه‌ی قلعه‌دختر و قلعه اردشیر) خواهیم بود.
پارک شهید مطهری هم با احداث دو سالن کتاب‌خانه ویژه‌ی خانم‌ها و آقایان با گنجایش 200 نفر، احداث و تجهیز دو سالن ورزشی ویژه‌ی خانم‌ها و آقایان، راه‌اندازی یک دارالقران هم‌راه با آموزش‌های قرآنی و ایجاد یک گالری برای نمایش آثار و تابلوهای هنری و تجسمی، تبدیل به فرهنگ‌سرای بزرگ شهر خواهد شد. در ضمن سالن‌های کتاب‌خانه‌ به رایانه و اینترنت مجهز خواهند شد. در ادامه هم سالن تیاتر و تعزیه‌ی این مجموعه که فونداسیون و اسکلت آن اجرا شده است؛ به زودی با اجرای پلکان داخل و پوشش سقف به بهره‌برداری می‌رسد.
از دیگر پروژه‌هایی که در اردیبهشت ماه جاری به بهره‌برداری خواهد رسید؛ افتتاح پایانه‌ی مسافربری آدینه و بازارچه‌ی میوه و تره‌بار واقع در بولوار کشاورز(پشت هتل پارس) با چهل غرفه خواهد بود.

طی سال‌های اخیر فضاهای سبز توسعه‌ی زیادی پیدا کرده‌اند...
بله، یکی از اهدافی که از ابتدای کار در دستور کار قرار گرفت؛ توسعه‌ی فضاهای گردش‌گری، تفریحی و فضای سبز شهر بود و طی این مدت، حدود 20 هکتار فضای سبز به شهر اضافه شد که عمدتا در ورودی‌های شهر و حاشیه‌ی کوه‌های مسجد صاحب‌الزمان بود و حتی برای آرامستان جدید هم 600 هکتار فضای سبز پیش‌بینی شده است.
علاوه بر آن، فضای سبز موجود هم با اصلاح روش‌های آب‌یاری، به آب‌یاری تحت فشار تجهیز و درختان و گل‌ و گیاهان نیز اصلاح شدند.
توسعه‌ی پارک‌های سطح شهر نیز از دیگر کارهایی بود که به آن توجه ویژه شد و پارک‌های خوبی از جمله پارک شورا در مرکز شهر، پارک بعثت در شهرک الغدیر، پارک مشاهیر در بولوار شهید عباس‌پور(پاردایس) و پارک مادر در سطح شهر ایجاد شد. پارک‌های محله‌ای نیز از دیگر کارهایی بود که انجام شد و تعداد قابل توجهی پارک محله‌ای در محلات مختلف شهر احداث گردید.
هم‌چنین بخشی از فعالیت‌ها در این حوزه، روی پردیسان قایم متمرکز شد. پردیسان قایم یک مجموعه‌ی وسیع، ارزشمند و میراث گذشتگان است که دارای فضاهای درختی بسیار مناسب است؛ بنابراین سعی کردیم با مناسب‌سازی این مجموعه با پارک‌سازی، پلکان‌سازی، نماسازی، سکوسازی، احداث سرویس‌های بهداشتی، احداث دریاچه و جذب بخش خصوصی برای ایجاد آن‌چه در یک مجموعه‌ی گردش‌گری بزرگ مثل پردیسان قایم نیاز بود؛ پردیسان قایم را به یک مجموعه‌ی گردش‌گری و تفریحی مطلوب تبدیل کنیم تا مورد استفاده‌ی مردم قرار گیرد.

استقبال شهروندان از پارک‌ها و فضاهای سبز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
استقبال مردم از فضای سبز و پارک‌های سطح شهر، بسیار خوب است. به طور مثال با توسعه‌ی پارک مادر و احداث پارک بانوان در کنار آن، شاهد حضور و استقبال مردم از این پارک بودیم. هم‌چنین حضور شهروندان را در سایر پارک‌های شهر مشاهده می‌کنیم. در گذشته همه می‌گفتند که مردم کرمان علاقه‌مند هستند که شب‌ها در خانه‌هایشان بمانند؛ اما با ایجاد پارک‌های مختلف و مناسب‌سازی فضاهای سبز در سطح شهر، شاهد حضور و استقبال مردم از پارک‌ها و فضای سبز بودیم و این نشان می‌دهد که در گذشته فضای لازم وجود نداشت؛ و گرنه مردم و شهروندان کرمانی علاقه‌مند هستند تا از این‌گونه فضاها استفاده کنند و حتی مهمانان خود را برای صرف شام به پارک‌ها می‌برند و از پارک‌ها و فضاهای سبز به عنوان یک محیط امن استفاده می‌کنند.

به نظر می‌رسد مناسب‌سازی و ایجاد امکانات در پارک‌ها نیز برای جذب شهروندان به ویژه قشر جوان و نوجوان بی‌تاثیر نبوده است...
همین طور است؛ ایجاد زمین‌های اسکیت، پیست دوچرخه‌سواری، نصب دستگاه‌های بدن‌سازی مدرن و ایجاد اماکن بازی و سرگرمی باعث ایجاد جاذبه و استقبال بیش‌تر مردم از پارک‌ها شد. هم‌اکنون نیز در پارک‌ مادر در حال احداث یک شهربازی سرپوشیده برای بچه‌ها هستیم که مطمئنا با احداث آن، به جاذبه‌های این پارک برای حضور بیش‌تر شهروندان افزوده می‌شود.

با توسعه‌ی فضای سبز و پارک‌ها در سطح شهر، هزینه‌های حفظ و نگه‌داری این مجموعه‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ شهرداری در این خصوص چه راه‌کاری را در دستور کار دارد و باید داشته باشد؟
طبیعی است هرچه پارک‌ها و فضاهای سبز توسعه می‌یابد؛ باید پیش‌بینی برای نگه‌داری آن‌ها نیز پیش‌بینی و کارهای لازم انجام شود. ضمن این‌که هزینه‌های حفظ و نگه‌داری این مجموعه‌ها نیز افزایش می‌یابد. بودجه‌ی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری در ابتدای حضور من به عنوان شهردار، پنج میلیارد تومان بود و اکنون این بودجه به 12 میلیارد تومان رسیده است. ضمن این‌که با توجه به توسعه‌ی پارک‌ها، این مجموعه با کمبود اعتبار مواجه است و بودجه‌ی این سازمان حداقل برای نگه‌داری فضاها باید به 20 میلیارد تومان برسد. البته سعی کردیم تا پارک‌ها به گونه‌ای طراحی شوند که کم هزینه باشند؛ اما برخی هزینه‌ها از جمله کود، سم، آب‌یاری و حقوق باغبان‌ها اجتناب‌ناپذیر است. در بخش آب، با توسعه‌ی شبکه‌ی آب خام شهری و انتقال آب با خطوط لوله، هزینه‌های حمل آب با تانکر را کاهش دادیم. در بخش نیروی انسانی هم با توجه به نیروهایی که بازنشسته شده‌اند؛ تعداد نیروی انسانی این سازمان علی‌رغم توسعه‌ی فضای سبز، کم‌تر از گذشته است و این یک بحران برای این بخش است که باید از سایر حوزه‌ها نیرو به سازمان پارک‌ها اضافه کنیم تا نگه‌داری پارک‌ها و فضای سبز شهری با مشکل مواجه نشود.
اگر این مجموعه‌ها و پارک‌ها که با زحمت زیادی ایجاد شده‌اند؛ به خوبی نگه‌داری نشوند؛ در مدت کوتاهی از بین می‌روند؛ بنابراین حفظ و نگه‌داری پارک‌ها باید نهادینه شود. اکنون در این بخش با توسعه‌ی مناسب فضای سبز، زیر ساخت‌های مناسبی ایجاد شده است و به نظر می‌رسد از این پس اعتبارات به جای این‌که صرف احداث پارک‌های جدید شود؛ باید در بخش نگه‌داری هزینه گردد.

چندی پیش درختان نارون شهر کرمان دچار یک آفت و بیماری شدند که بروز این بیماری منجر به قطع برخی از این درختان شد؛ آیا این آفت در کرمان از بین رفته است و دیگر درختان نارون شهر در مخاطره نیستند؟
حدود هفت سال پیش، آفت سوسک برگ‌خوار نارون به درختان شهر کرمان حمله کرد و به واسطه‌ی این آفت، درختان ضعیف شدند. پس از آن با هرس بی‌موقعی که انجام شد؛ به دلیل ضعف درختان، سوسک‌های چوب‌خوار به درختان حمله کردند و باعث شدند بسیاری از درختان نارون شهر، از داخل تنه دچار مشکل شوند. البته متاسفانه این آفت در ابتدا خود را نشان نمی‌دهد و معمولا پس از سه سال مشخص می‌شود.
آفت سوسک چوب‌خوار نه تنها در کرمان بلکه در بسیاری از شهرهای دیگر نیز به درختان نارون حمله کرده‌ است؛ به طور مثال در شهر زرند، دیگر درخت نارون وجود ندارد و مجبور شدند تمام درختان را قطع کنند.
اما در کرمان، گروه‌های مختلف پژوهشی از دانشکده‌های کشاورزی مختلف کشور حضور یافتند و کار مبارزه با این آفت آغاز شد.
درختان باید از نظر غذایی تقویت می‌شدند و آب‌یاری و سم‌پاشی مناسب انجام می‌شد که این کار انجام شد؛ اما چون سوسک داخل تنه‌ی تعدادی از این درختان بود و با سم‌های مختلف هم از بین نمی‌رفتند و به دلیل ضعیف شدن تنه‌ی درخت، درختان می‌شکستند و به مرور حذف می‌شدند؛ به همین دلیل درختان دیگری از جمله توت کالوزا، زیتون تلخ، سرو، کاج و در بعضی نقاط هم زبان گنجشک به جای درختان قطع شده کاشته شد. هم‌چنین کاشت درختچه‌ها نیز انجام شد تا در حد امکان آفات را کم کنیم. در واقع یک کار مستمر گروهی و فنی شکل گرفت و هم‌چنان در حال انجام است؛ ضمن این‌که در مدیریت سازمان پارک‌ها نیز از نیروهای متخصص استفاده شد.

آقای شهردار در آن زمان که مبارزه با آفت سوسک چوب‌خوار درخت نارون به طور جدی انجام می‌شد؛ شما نگران حمله‌ی این سوسک‌ها به درختان نارون مسیر بولوار جمهوری بودید؛ آیا اکنون این آفت دیگر درختان مسیر این بولوار را تهدید نمی‌کند؟
در مسیر بولوار جمهوری با اقداماتی که انجام شد از جمله آب‌یاری مناسب، تغذیه‌ی مناسب و تقویت درختان و هم‌چنین هرس‌های به موقع، از حمله‌ی این آفت به سمت درختان جلوگیری شد. هم‌چنین از آن‌جا که توسعه‌ی پرواز سوسک‌ها تا چهار کیلومتر می‌رسد؛ با قطع درختان آفت‌زده و سوزاندن آن‌ها در کانون‌های آفت از قبیل پارک شورا، خیابان خواجو، خیابان بهزاد و منطقه‌ی مرکزی شهر، از هجوم این آفت به سمت بولوار جمهوری جلوگیری شد.
برای جلوگیری از توسعه‌ی آفت هر چه چوب و شاخه نیز در سطح شهر بود؛ جمع‌آوری شد و از بین رفت. در بعضی اداره‌ها مثل زغال‌سنگ و دانشکده‌ی فنی هم که درختان مجموعه را آب‌یاری نمی‌کردند و احتمال ایجاد خسارت می‌رفت؛ شهرداری تصمیم گرفت به کمک آن‌ها بشتابد و در زمینه‌ی آب‌یاری و سم‌پاشی این مراکز، کمک کرد تا آفت به درختان سطح شهر نفوذ پیدا نکند و بالاخره این آفت مهار شد.

سخن آخر...
فضای سبز شهر اکنون در نقطه‌ی خوبی قرار دارد، ولی باید به طوری جدی از آن مواظبت کرد. فضای سبز مثل کودکی است که باید همواره مورد مراقبت قرار گیرد تا آسیب نبیند. این مراقبت در شهرداری با قوت ادامه خواهد داشت و امیدواریم شورای جدید اسلامی شهر و شهردار آینده نیز نسبت به این کار، اهتمام جدی داشته باشند که قطعا خواهند داشت.


چاپ