رعایت مسائل ایمنی در شب های قدر
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان هشدار داد:


رعایت مسائل ایمنی در شب های قدر


سرویس خبر : اداره ی روابط عمومی و اموربین الملل شهرداری کرمان

با فرا رسيدن شب های احیا  و استقبال هرچه بیشتر مردم از مساجد و تکیه ها و با توجه به گرما هوا و تجهیز این مکان ها به وسایل خنگ زا به خصوص کولر  لازم است به بیان برخی نکات ایمنی در این زمینه پرداخته شود زيرا عدم توجه به رعايت نکات و مسايل ايمني در مکان‌هاي برپایی شب های قدر می تواند حواث جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.پس بهتر است خادمان به مسائل زیر توجه جدی کنند:

- در فضاهايي از جمله مساجد و تکيه‌ها که افراد براي شب زنده داری تجمع مي‌کنند به ازاي هر 50 تا 300 نفر بايد دو راه خروجي دور از هم که همواره باز و بدون هرگونه مانع وجود داشته باشد.
-استفاده از لامپ‌هاي برق ولتاژ بالا، بدون حباب و حفاظ مناسب خطرآفرين است.
- استفاده کردن از يک پريز برق جهت تأمين برق مورد نياز لوازم الکتريکي مختلف مانند بلندگوها، پروژکتور و کولر - غيراستاندارد بوده و هر پريز تنها مي‌تواند برق يک وسيله‌ي پرمصرف را تامين کند.
- قبل از استفاده از وسايل سرمازا در مساجد و تکيه‌ها از استاندارد و سالم بودن آن‌ها اطمينان حاصل کنيد

- از نگه‌داري مواد نفتي و مايعات قابل اشتعال داخل مکان‌هاي نام‌برده و نيز محل پخت غذا خودداري کنيد و آن‌ها را از دست‌رس خارج کنيد و در مسير رفت و آمد مردم قرار ندهيد.


-  از روشن کردن هرگونه آتش روباز داخل و يا کنار چادر، تکيه‌ها و مساجد براي گرم کردن محيط، پخت غذا و درست کردن چاي جداً خودداري کنيد و مکان مناسبي در نقطه‌اي ديگري به اين امر اختصاص دهيد.


رعایت نکات ایمنی در استفاده از کولرهای آبی


تعداد حوادثي که در هنگام تعمير کولر يا تعويض پوشال‌هاي کولرهاي آبي ثبت شده، کم نيست. کم نيستند آنهايي که با برق و نکات فني ديگر آشنايي کامل داشته‌اند اما در اثر برق‌گرفتگي ناشي از نشت برق کولر، جان خود را از دست داده‌اند.

مهم‌‌ترين توصيه ايمني، کمک‌ گرفتن از افراد متخصص و تعميرکاران مجاز و مجرب است. همچنين لازم است افراد بدون قطع جريان برق به تعمير کولر و يا تعويض پوشال‌هاي آن دست نزنند و در صورتي که احيانا اين کار انجام شد، بايد با فازمتر بدنه کولر را لمس کنيد و مطمئن شويد که برق‌ ندارد. استفاده از دستکش عايق و لاستيک عايق در زير پا، شما را در برابر برق‌گرفتگي محافظت مي‌کند.


سيم‌هاي فرسوده را که عايق آنها از بين رفته است، تعويض کنيد و به بستن چسب برق دور آنها اکتفا نکنيد. پس از آنکه کار تعميرات به اتمام رسيد، دوباره بدنه کولر را با فازمتر لمس کنيد و مطمئن شويد که بدنه آن برق ندارد.


- اگر در هنگام روشن کردن پمپ آب کولر، صداي آب و يا بوي رطوبت را حس نکرديد، سريع آن را خاموش کرده و با رعايت نکات ايمني، پمپ را چک کنيد احتمال اينکه اتصالات آن شل شده باشد يا عمرش به پايان رسيده باشد، وجود دارد با خريد يک پمپ جديد و نصب آن کولرتان را مجددا راه اندازي کند


-  اگر صداي کولر شما بيش از اندازه است، بهتر است نگاهي به وضعيت تسمه کولر و پولي‌ها بيندازيد.ممکن است کارايي تسمه افت پيدا کرده و يا فرسوده و شل شده باشد يا لازم باشد پيچ پولي‌ها را محکم کنيد در هنگام نصب اوليه کولر نيز بايد دقت شود تا از دودکش‌هاي بخاري و لوله‌هاي مربوط به سرويس‌هاي بهداشتي دور باشد. بدنه کولر حتماً بايد روي يک چهارپايه فلزي به ارتفاع 30 سانتي متر قرار گيرد و دقت شود پايه‌هاي فلزي طوري باشند که در آسفالت پشت بام فرو نروند. اين چهارپايه بايد کاملا تراز باشد تا از لرزش آن جلوگيري شود.


-       نصب و راه اندازی کولر باید توسط سرویس کار مجاز صورت گیرد و دفترچه راهنمای کولر مطالعه شود.

-       مسیر انشعاب برق  و سیم کشی را کنترل نموده تا از صحت آن مطمئن شوید.

-       نصب فیوز مناسب سر راه سیم فاز برق  لازم و ضروری است.

-       در صورت تعویض پوشال ها دقت شود که تارهای پوشال از مشبک خارج نشده باشد زیرا امکان انتقال آب روی قسمت های متحرک (پولی و تسمه)  وجود دارد که باعث سوختن الکترو موتور می شود.

-       هر چند وقت یکبار پمپ کولر را کنترل نمایید چون در صورت جمع شدن خرده پوشال اطراف محور و یا داخل محفظه پمپ احتمال سوختن آن وجود دارد.

-       از ریختن آب توسط شیلنگ یا پارچ روی پوشال ها جدا خودداری کنید چون احتمال خطر برق گرفتگی و یا سوختن الکتروموتور وجود دارد.

-       هنگام سرویس کولر برای استفاده مجدد، حتما کولر خاموش باشد.


- از عملکرد صحیح سیستم آبرسانی کولر اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن است در اثر افتادن ذرات پوشال در آب  منافذ آب پخش کن مسدود شده باشد.

- در هنگام راه اندازی اولیه کولر توصیه می شود در ابتدا پمپ کولر به مدت 10 دقیقه روشن تا سطح پوشال ها کاملا خیس شوند.

- در صورتی که آب دارای املاح زیاد است، توصیه می شود هر دو هفته یکبار تشتک کولر تمیز شده و از آب تازه پر شود.

- استفاده از یک سایبان ساده بر روی کولر در افزایش راندمان کولر موثر است، حتی المقدور کولر در مسیر مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

- هنگام ترک ساختمان در طول روز سیستم سرمایش را خاموش کنید.


چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447