مناسب‌سازی ساختمان‌های عمومی، لازمۀ صدور پروانه ساختمانی و پایان‌کار

شهردار کرمان در حاشیۀ ورزش صبحگاهی توانیابان تأکید کرد:


مناسب‌سازی ساختمان‌های عمومی، لازمۀ صدور پروانه ساختمانی و پایان‌کار
سرویس خبر: مدیریت ارتباطات و بین‌الملل شهرداری کرمان
صبح امروز به مناسبت روز جهانی معلولان و به دعوت شهردار کرمان، جمعی از توانیابان کرمان با حضور در پارک مشاهیر، به ورزش صبحگاهی پرداختند.
شهردار کرمان در حاشیۀ این مراسم که ماه‌بانو معصوم‌زاده و سیدمحمدرضا میرحسینی، اعضای شورای اسلامی شهر کرمان نیز حضور داشتند، ضمن گرامی‌داشت روز جهانی معلولان گفت: این روز باید تذکری برای همۀ مردم و مسئولان باشد که توجه ویژه‌ای به جامعۀ معلولان داشته باشند و این‌گونه نباشد که فقط در روز جهانی معلولان، حرکت‌های نمادینی انجام گیرد و سپس به فراموشی سپرده شود.
سیدمهران عالم‌زاده افزود: امروز در راستای اهمیت دادن به روز جهانی معلولان، در پارک مشاهیر که برای معلولان مناسب‌سازی شده، جمع شدیم و با حضور معلولان، مراسم ورزش صبحگاهی برگزار کردیم تا معلولان و توانیابان به این نکته توجه داشته باشند که ورزش، مهم‌ترین رکن است که می‌تواند شادی و نشاط را به آن‌ها برگرداند و می‌توانند زندگی عادی خود را داشته باشند.
وی ادامه داد: هم‌چنین هدف دیگر از این اقدام این بود که یادآوری کنیم فضاهای شهری، باید برای معلولان و توانیابان مناسب‌سازی شود.
شهردار کرمان هم‌چنین با بیان این‌که در شهرداری کرمان چند اقدام مهم برای معلولان در حال انجام است، گفت: ازجمله تشکیل ستاد ویژۀ مناسب‌سازی شهر برای معلولان است که نخستین جلسۀ این ستاد، فردا با حضور نمایندۀ جامعۀ معلولان و معاونان مربوط در شهرداری برگزار می‌شود.
عالم‌زاده افزود: هدف از تشکیل این ستاد، این است که فضاهای عمومی ازجمله معابر و پارک‌هایی که در شهر ساخته می‌شود، حتماً برای معلولان و توانیابان مناسب‌سازی شود؛ ضمن این‌که فضاهایی هم که پیش از این ساخته شده، به‌تدریج مناسب‌سازی کنیم که در این ستاد نمایندۀ جامعۀ معلولان حضور دارد و موضوعات را پیگیری می‌کند.
شهردار کرمان با بیان این‌که باید بدانیم فاصلۀ بین سالم‌بودن و معلولیت، شاید یک ثانیه و یک لحظه است، گفت: مشکل توانیابان، مشکل ماست؛ بنابراین، شهر باید برای همه مناسب باشد؛ ضمن این‌که وقتی به معلولان توجه و شهر مناسب‌سازی شود، قطعاً اقشار دیگر ازجمله کودکان، خانم‌هایی که با کالسکه تردد می‌کنند، افرادی که دچار بیماری موقت هستند و افراد سالخورده نیز بهره می‌برند و قشر بیشتری پوشش داده خواهد شد.
عالم‌زاده افزود: نکتۀ سوم، رعایت ضوابط معماری و شهرسازی درخصوص مناسب‌سازی فضاهای عمومی است؛ بنابراین، پروانه‌های ساختمانی و پایان‌کار، پس از رعایت ضوابط ویژۀ مناسب‌سازی، صادر خواهد شد.
ماه‌بانو معصوم‌زاده، رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر کرمان نیز در حاشیۀ این آیین گفت: معلولان باید از حداقل فضاهای موجودِ مناسب‌سازی‌شده در شهر، حداکثر استفاده را ببرند.
وی با تأکید بر پرداختن به ورزش توسط مردم و به‌ویژه توانیابان گفت: ورزش، هوشمندانه تمام موارد زائد بدن را دفع می‌کند.
سیدشورش دلپسند، قهرمان شنای معلولان جهان، سرمربی تیم شنای جانبازان و معلولان کرمان و نماینده معلولان در شهرداری کرمان نیز در حاشیۀ این مراسم با بیان این‌که تاکنون، امکانات ورزشی عمومی ویژۀ معلولان در شهر کرمان وجود نداشته است، گفت: پارک مشاهیر، نخستین مکانی است که این امکانات نصب شده است.
وی ضمن تشکر از سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان گفت: خوشبختانه به همت شهردار محترم کرمان، این اراده در شهرداری به‌وجود آمده که مناسب‌سازی فضاهای شهری شروع شود.
دلپسند افزود: همین‌که این اراده به‌وجود آمده، مایه دلگرمی است و جای تشکر دارد؛ ضمن این‌که اگر این مسیر همین‌گونه پیش برود، کرمان، به شهری ایده‌آل برای معلولان تبدیل خواهد شد.


محمدرضا احمدی

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447