اي کاش حادثه پلاسکو رويا بود نه واقعيت/مردم باید آموزش های آتش نشانی را فرا گیرند


در دیدار سخنگوي سازمان آتش نشاني تهران با شهردار کرمان:

اي کاش حادثه پلاسکو رويا بود نه واقعيت/مردم باید آموزش های آتش نشانی را فرا گیرند


سرویس خبر: مدیریت ارتباطات و بین‌الملل شهرداری کرمان

سخنگوي سازمان آتش نشاني تهران در دیدار با شهردار کرمان گفت:مردم باید آموزش های آتش نشانی را فراگیرند.

جلال ملکی با بیان اینکه در آستانه دومين سالگرد حادثه پلاسکو قرار داریم ،گفت: اي کاش حادثه پلاسکو يک رويا بود نه واقعيت و هنوز انتظار دارم که صبح از خواب بيدارشوم و ببينم که اين اتفاق تلخ، خوابي بيش نبوده است.
وی اظهار کرد: حادثه پلاسکو واقعيت تلخي است که بايد آن را بپذيريم ومن اعتقاد دارم اگر از این حوادث تلخ عبرت نگيريم بايد منتظر حوادث تلخ‌تر باشيم.
وی افزود: پلاسکو حاصل 57 سال بي‌احتياطي بود و قبل ازآن حادثه بزرگ، چند بار به آتش سوزي‌هاي کوچک دچار شده بود.
و سخنگوي سازمان آتش نشاني تهران گفت: همه اين حوادث تلنگري  براي پلاسکو نشينان ومتوليان آن بود و زماني که پلاسکو دچار آتش‌سوزي بزرگ شد همه از زير بار مسووليت شانه خالي کردند.
ملکي با اشاره به اين که علي‌رغم اخطارهاي سازمان آتش نشاني، براي ايمني ساختمان پلاسکو کاري انجام نشد؛ افزود:  ما حتي آمادگي خود را براي برپايي کلاس‌هاي آموزشي اعلام کرديم اما استقبالي از سوي ساکنان نشد؛ تا اين که پلاسکو در 30 دماه 95 ديگر نتواست تحمل کند و با آتش فرو ريخت.
 سخنگوي  سازمان آتش نشاني تهران تصريح کرد: اين مشکل تنها متوجه پلاسکو نيست چرا که بسياري از ساختمان‌ها در تهران چنين وضعيتي دارند و بايد به ايمني آن‌ها اهميت داد؛ به همين دليل هيچ تضميني وجود ندارد که پلاسکو آخرين حادثه باشد و بايد از اين حادثه درس عبرت بگيريم.
وي ضمن گرامي داشت ياد و خاطره‌ شهداي حادثه‌ پلاسکو تاکيد کرد: اگر در زمان حادثه پلاسکو تمام مردم دنيا به احترام آن‌ها ايستادند به واسطه رشادت‌ها وايثارگري آن‌ها بود چرا که آتش‌نشانان پلاسکو مي‌توانستند وارد ساختمان نشوند اما شجاعانه وارد عمليات شدند وهمه شهروندان را خارج کردند و متاسفانه خود در آتش ماندند.
ملکي تصريح کرد: آتش‌نشاني تنها شغل نيست بلکه نوعي ايثارگري است و آتش‌نشان‌ها به واسطه‌ي روحيه وذات متفاوت خود قبل از اين که دنبال مباحث مادي ومالي باشند عشق به خدمت و روحيه ايثارگري دارند چرا که آن‌ها براي نجات دادن جان کساني دل به آتش مي‌زنند که آن‌ها را نمي‌شناسند.
گفتنی است این دیدار با بازدید از ایستگاه های آتش نشانی کرمان همراه بود.

چاپ