پروژه های قلاع دختر و اردشیر و گودال خشت مال ها دو موتور متحرک بافت قدیم

شهردار کرمان در بازدید خبرنگاران از پروژه های شهرداری کرمان عنوان کرد :

پروژه های قلاع دختر و اردشیر و گودال خشت مال ها دو موتور متحرک بافت قدیمalt

سرویس خبر :اداره ی روابط عمومی و اموربین الملل شهرداری

روز گذشته جمعی از خبرنگاران با حضور ابوالقاسم سیف‌اللهی شهردار کرمان، مهندس حسین کردی قائم مقام و معاون خدمات شهری شهردار و مهندس اسلامی معاون فنی و مهندسی شهردار، از پروژه‌های مختلف شهرداری کرمان از جمله قلاع دختر و اردشیر، آرامستان جدید شهر کرمان، بوستان در دست احداث شهید، پردیسان قائم، پل‌های غیر هم سطح از جمله پل چهارراه جوپاری و انتهای بلوار سیدی ،سالن های ورزشی و کتابخانه و گالری در حال احداث  در پارک شهید مطهری ، نمازخانه ، آبنماها و سالن آمفی تئاتر درپارک مادر و انبارهای واحد اجرائیات شهرداری بازدید کردند.

در این بازدید شهردار کرمان گفت : پروژه های بازدید شده  تنها 10 درصد از پروژه‌های در دست اجرای شهرداری کرمان است.

مهندس ابوالقاسم سیف الهی با اشاره به وجود 1500 هکتار بافت فرسوده در شهر کرمان، گفت: بافت فرسوده به بخشی از شهر اتلاق می‌شود که فاقد شرایط زندگی است و در حال حاضر در شهر کرمان 1500 هکتار بافت فرسوده وجود دارد که 450 هکتار آن بافت تاریخی است.

وی افزود: وجود این بافت فرسوده باعث شده بود تا شهر کرمان حالت دو قطبی پیدا کند به این شکل که منابع مالی عمدتا به سمت غرب شهر کرمان که بافت جدید شهر در آن‌جا قرار دارد، می‌رفت.

وی ادامه داد: به همین جهت در این دوره‌ی شهرداری تصمیم گرفتیم کرمان را از حالت دو قطبی خارج کنیم و بر همین اساس برای جلوگیری از از این وضعیت به طور متوسط 60 درصد از درآمد شهرداری در بافت قدیم شهر هزینه می‌شود.

وی با بیان این‌که تلاش شده است تا دو قسمت شهر متوازن شود، به احداث بوستان شهید در مجاور پارک مشاهیر اشاره کرد و گفت: در این پارک به خاطر مجاورت با موزه‌ی دفاع مقدس المان‌هایی از شهدا نصب می شود، ضمن این‌که یک کتابخانه‌ با دارا بودن آثار دفاع مقدس و کتاب‌های شهدا در این پارک در حال احداث است.

سیف‌الهی افزود: خانه‌ی مهر بازنشستگی توسط تامین اجتماعی در این بوستان احداث شده است که هم‌زمان با بهره‌برداری از بوستان شهدا آغاز به کار می‌کند، ضمن این‌که ساختمانی برای معلولان ضایعه‌ی نخاعی نیز در این پارک احداث می‌شود تا معلولان ضایعه نخاعی ضمن استفاده از فضای پارک، صنایع دستی خود را در نمایشگاهی به فروش برسانند.

وی با بیان این‌که با احداث بوستان شهدا این پارک، بوستان مشاهیر و پارک شورا به هم متصل می شوند، گفت: در قسمتی از این محدوده میدانی مشابه با میدان گنجعلیخان ایجاد می‌شود که قرار است در محدوده‌ی آن ساختمان استانداری، ساختمان شورای شهر و شهرداری و سالن همایش و آمفی تئاتر شهر احداث شود.

شهردار کرمان با بیان این‌که بقیه‌ی فضای این محدوده باید تبدیل به فضای سبز شود، خطاب به خبرنگاران تصریح کرد: از آن‌جا که دیگر در مرکز شهر چنین زمینی وجود ندارد خبرنگاران باید مواظب باشند تا در سال‌های آتی زمین‌های باقیمانده‌ی این محدوده تبدیل به فضای سبز شود و کسی نسبت به آن دست‌اندازی نکند.

سیف‌الهی هم چنین میزان سرانه‌ی فضای سبز شهر کرمان را به ازای هر نفر 7/11 متر مربع عنوان کرد و با بیان این‌که این سرانه به نسبت دیگر شهرهای کویری خوب است، اظهار داشت: دو عامل آب و هوا در فضای سبز بسیار موثر است و متاسفانه در کرمان به خاطر بالا آمدن آب‌های زیر سطحی کیفیت آب چاه‌ها بسیار پایین است و همین موضوع فضای سبز کرمان را با مشکل مواجه کرده است.

وی در عین حال یادآور شد: تمامی پارک‌هایی که احداث شده‌ به آبیاری تحت فشار تجهیز شده‌اند.

یونسکو حتی یک دلار هم به پروژه قلعه‌دختر اختصاص ندادند

شهردار کرمان همچنین در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه قلعه‌دختر و قلعه‌اردشیر عنوان کرد: سازمان قلعه‌دختر و قلعه‌اردشیر با حضور پنج نماینده از دستگاه‌های مختلف از جمله استانداری، میراث فرهنگی و شهرداری تشکیل شده است.

سیف‌الهی با تاکید بر اینکه صحبت‌هایی مبنی بر اختصاص اعتبار از سوی نهادهای خارجی به پروژه قلعه‌دختر و قلعه‌اردشیر شنیده می‌شود، اذعان داشت: حتی یک دلار هم از سوی نهادهای خارجی به این پروژه اختصاص داده نشده و تمام اعتبار این طرح از محل درآمدهای شهرداری هزینه شده است.

وی با بیان اینکه پروژه ی قلاع دختر و اردشیر در سه فاز در حال اجرا است ، افزود : فاز اول بهسازی اطراف پروژه ی قلعه دختر است که 98 درصد تملک املاک اطراف آن انجام شده است .

وی ادامه داد :فاز دوم این پروژه از سه راهی مدیریت تا پارک پردیس است که تملک املاک اطراف آن 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فاز سوم آن نیز اطراف قلعه اردشیر است که اجرای آن دوره ی زمانی دو تا سه ساله را می خواهد.

وی اضافه کرد : طرح راه اندازی تله کابین که از قله اردشیر به کوه های مسجد صاحب الزمان متصل می شود نیز در دست بررسی است .

تله‌کابین پردیسان قائم کرمان کلید می‌خورد

وی در ادامه تور خبری یک روزه شهردای کرمان و در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از پروژه پردیسان قائم اظهار داشت: این پروژه در دوران استانداری حبیب‌الله دهمرده مورد حمایت قرار گرفت.

سیف‌الهی عنوان کرد: جنگل قائم کرمان تا قبل از اجرای پروژه پردیسان قائم از دید مردم پنهان بود، اما اکنون از بن‌بست خارج شده است و مسافران عبوری کرمان این فضا را مشاهده می‌کنند.


وی با بیان اینکه اجرای تله‌کابین پروژه پردیسان قائم کرمان در سال جاری کلید می‌خورد، گفت: این تله‌کابین توسط بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: پروژه پردیسان قائم شامل بخش‌هایی از جمله دریاچه، پیست دوچرخه‌سواری و رستوران است.

سیف‌الهی ابراز داشت: با بهره‌برداری از تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان چراغ قرمز رینگ اطراف این شهر حذف می‌شود.وی ابراز امیدواری کرد تا با همکاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یک زیرگذر در نزدیکی گنبد جبلیه کرمان احداث شود و گره ترافیکی این مسیر از بین برود.


بهرهبرداری از مجموعه های جدید فرهنگی و ورزشی پارک شهید مطهری ظرف یک ماه آینده

قائم مقام شهردار و معاون خدمات شهری شهردار نیز در بازدید خبر نگاران از مجموعه های جدید در حال احداث در پارک شهید مطهری و مادر گفت :کار احداث و تجهیز دوسالن ورزشی برای بانوان و آقایان ، کتابخانه با دوسالن مجزابرای مطالعه ی خانم ها و آقایان و هم چنین یک گالری در پارک شهید مطهری رو به اتمام است و ظرف یک ماه آینده به بهره برداری می رسند.

مهندس حسین کردی گفت : این مجموعه ها به نام شهدا مزین خواهند شد.

معاون فنی و عمرانی شهردار نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شش تقاطع در بزرگراه شهر کرمان در حال احداث است.

محمدتقی اسلامی با اشاره به احداث تقاطع غیرهم‌سطح در جاده سیدی کرمان ابراز داشت: این تقاطع 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.


رئیس پلیس راهور شهرستان کرمان نیز در این تور گفت: احداث تقاطع غیرهم‌سطح گره‌گشای ترافیک منطقه شرق شهر کرمان است.

یوسف نجفی ظهر امروز در حاشیه برگزاری تور خبری شهرداری کرمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: منطقه شرق کرمان یکی از نقاط حادثه‌خیز این شهر است.

وی عنوان کرد: حدود سه ماه قبل بر اثر برخورد دو خودرو در منطقه شرق شهر کرمان در ساعت پنج صبح پنج نفر مجروح شدند که یک نفر از این افراد در بیمارستان فوت کرد.

نجفی با اشاره به اینکه منطقه شرق شهر کرمان در کمربندی شرقی واقع شده است، ابراز داشت: خودروهایی که از این کمربندی عبور می‌کنند به طور معمول مسافر و با این محدوده ناآشنا هستند و بی‌توجهی به چراغ قرمز موجب بروز حوادث ناگوار می‌شود.

وی اجرای طرح تقاطع غیرهم‌سطح در منطقه شرق شهر کرمان را ضروری دانست و ابراز داشت: این طرح گره‌گشای ترافیک شرق کرمان است و به انضباط ترافیکی شهر کمک می‌کند.

نجفی تصریح کرد: مسیر منطقه شرق کرمان در روزهای پنجشنبه و همچنین مناسبت‌هایی مانند شب‌های قدر قفل می‌شود و ما باید طرح‌های ترافیکی کوتاه مدت را اجرا کنیم، اما با احداث تقاطع غیرهم‌سطح می‌توان گره ترافیکی این محدوده را برطرف کرد.

وی در مورد دوربرگردان محور شرقی کرمان نیز بیان داشت: دوربرگردان‌ها دارای تعریف ویژه‌ای هستند که مسافت آن‌ها نباید از حد مشخصی کمتر باشد.

نجفی خاطرنشان کرد: با احداث تقاطع غیرهم‌سطح در محور شرق کرمان دوربرگردان فعلی برداشته می‌شود و مردم مسیر کوتاه‌تری را طی می‌کنند.

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447