آرامستان هنرمندان سامان‌دهی می‌شود

شهردار کرمان:

آرامستان هنرمندان سامان‌دهی می‌شود

 

 

 


نشست هم اندیشی جمعی از هنرمندان، روزنامه نگاران و اعضای شورای عالی خانه هنرمندان استان با شهردار کرمان، پیرامون حل و فصل مشکلات و موضوعات مبتلا به آرامستان هنرمندان کرمان برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری کرمان آنلاین، در این نشست که با حضور آقایان محبی رئیس شورای عالی خانه هنرمندان استان، قراری مدیرعامل خانه هنرمندان استان، یاسایی مدیر عامل انجمن موسیقی استان، فردوس، لطیف کار و ماهری عضو شورای عالی خانه هنرمندان استان، صمدانی رئیس انجمن شعر و بذرافشان عضو هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان، معاونان خدمات شهری و حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار و همچنین ناصری مشاور شهردار کرمان و محیطی مشاور پروژه بوستان گردشگری برگزار شد، پیشنهادها و نیازهای این آرامستان مورد بررسی قرار گرفت.
شهردار کرمان در این نشست با بیان اینکه سال‌های زیادی است که پروژه آرامستان هنرمندان آغاز شده و به سرانجامی نرسیده است، گفت: این پروژه بایستی در سال جدید به بهره‌برداری برسد.
سید مهران عالم‌زاده با بیان اینکه ساخت بزرگ‌ترین پارک گردشگری کشور در دو فاز در این منطقه در حال اجراست که محدوده آرامستان هنرمندان در یک فاز آن قرار می‌گیرد، افزود: با توجه به ساخت این پارک در این محدوده، سامان‌دهی آرامستان هنرمندان می‌تواند علاوه بر سامان دادن این آرامستان برای دفن هنرمندان کرمانی، این منطقه را به جاذبه گردشگری نیز تبدیل کند.
وی ادامه داد: به همین منظور می‌توان برای مفاخر و هر هنرمندی که در چارچوب قوانین وزارت ارشاد به عنوان هنرمند در این آرامستان دفن می‌شود، یادمان و المان‌هایی ساخت که باعث جذب گردشگر هم باشد.
شهردار کرمان تصریح کرد: همچنین از آنجا که تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری شیراز مبنی بر برگزاری گرامیداشت شعرای بزرگ کشور مانند حافظ و سعدی در کرمان منعقد کردیم، می‌توانیم یادمان و المان‌هایی هم برای خواجو، حافظ و سعدی طراحی در مجاورت آرامستان هنرمندان اجرا و نصب کنیم که خود این کار نیز در جذب گردشگر به این منطقه موثر خواهد بود.
عالم‌زاده بر احداث یک آمفی تئاتر روباز در این محدوده تاکید کرد و ادامه داد: ساخت یک آمفی تئاتر روباز در این محدوده نیز باید در طرح دیده شود. ضمن این‌که باید یک گالری هم ساخته شود تا آثار هنرمندان دفن شده در این آرامستان، در این گالری به نمایش گذاشته شود.
شهردار کرمان افزود: برای ساخت بوستان گردشگری و سامان‌دهی آرامستان هنرمندان، مشاور در حال مطالعه است؛ بنابراین، نیاز است نقطه‌نظرات هنرمندان را بشنویم تا از نظرات آن‌ها برای سامان‌دهی بهتر آرامستان، استفاده کنیم.
محمدعلی فردوسی، مدیر سابق خانه مطبوعات استان و روزنامه‌نگار نیز در این نشست، در خصوص تاریخچه پیگیری سامان‌دهی آرامستان هنرمندان توضیحاتی ارائه کرد و گفت: مکاتبات در رابطه با سامان‌دهی آرامستان هنرمندان، از سال 78 شروع شده و در دوره‌های مختلف شورا و شهرداری، هنرمندان و مفاخر کرمان پیگیری‌های متعددی انجام دادند اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.
گفتنی است احیا و حفظ هویت و تاریخ آرامستان هنرمندان، توجه مشاور به پیوند محیط آرامستان با فضای سبز و جنگل و کوهستان اطراف آرامستان، ساخت پارکینگ با ظرفیت پارک حداقل 500 خودرو، مشخص شدن زمان بهره‌برداری از این پروژه، طراحی آمفی‌تئاتر روباز در این محدوده از جمله خواست‌ها و پیشنهادات هنرمندان، روزنامه نگاران و اعضای شورای عالی خانه هنرمندان استان حاضر در این نشست بود.
همچنین در پایان این نشست با توجه به این‌که اعضای شورای عالی خانه هنرمندان و سایر افراد حاضر در جلسه با کلیت کار موافق بودند، مقرر شد کار مطالعات و طراحی پارک گردشگری و سامان‌دهی آرامستان هنرمندان، در قالب پارک گردشگری شروع شود و در جلسه‌ی دیگری بعد از طراحی مورد بررسی قرار گیرد.
فاطمه نخعی فر

 

 

View the embedded image gallery online at:
https://www.kerman.ir/index.php/fa/2016-01-16-04-50-56/9798-2019-05-25-06-17-17?tmpl=component&print=1#sigProId8ba3bd08ff

چاپ