یکی از رسالت‌های شهرداری، خدمت رسانی در حوزه‌ی فرهنگی اجتماعی است

شهردار کرمان در نشست مطبوعاتی جشنواره تابستانی بیست ـ بیست:

یکی از رسالت‌های شهرداری، خدمت رسانی در حوزه‌ی فرهنگی اجتماعی است

 

 

شهردار کرمان گفت: یکی از رسالت‌های مهم شهرداری‌ها علاوه بر خدمت رسانی در حوزه‌های عمرانی و خدمات شهری، خدمت رسانی در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی است.

به گزارش پایگاه خبری کرمان آنلاین، سید مهران عالم‌زاده عصر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه افزود: ایفای نقش فرهنگی و اجتماعی شهرداری به شدت تابع رویکرد شهرداران است و همه ما در دوره‌ی فعلی مدیریت شهری، اعتقاد داریم که بایستی شهروندان در کنار خدماتی که از حوزه‌ های عمرانی و خدمات شهری می‌گیرند، خدمات فرهنگی و اجتماعی نیز دریافت کنند.

وی ادامه داد: با این اعتقاد در این دوره اقداماتی چون تشکیل شوراهای اجتماعی محلات و برگزاری جشنواره‌های نوبهار و تابستان ۲۰ - ۲۰ در دستور کار قرار گرفت.

شهردار کرمان با بیان اینکه جشنواره نوبهار کرمان برای نخستین بار در شهر کرمان برگزار شد و اگر چه نواقصی داشت اما تجربه خوبی بود؛ افزود: جشنواره شهروندی تابستان کرمان از 20 تیرماه تا 20 مردادماه به صورت ملی برگزار خواهد شد و با رایزنی‌هایی که با مسئولان کشوری داشتیم  هتل های پارس و جهانگردی تخفیف 30 تا 50 درصد و هواپیمایی ماهان نیز تخفیف 30 درصدی ویژه تورهایی که با آژانس ها به کرمان می آیند را لحاظ خواهند کرد.

وی ادامه داد: همچنین در نشست با کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان، مقرر شد صنوفی که در زمینۀ پذیرایی فعال هستند، ازجمله برخی از رستوران‌ها و اماکن پذیرایی نیز طی این جشنواره به گردشگران تخفیفاتی ارائه کنند.

وی تصریح کرد: برنامه های جشنواره 20 تا 20 از ساعات عصر تا پایان شب برگزار می شود زیرا هوای شب های کرمان در این ساعات مناسب و  مطلوب است.

 

شهردار کرمان تاکید کرد: برنامه های این جشنواره به سه دهه تقسیم می‌شوند که مختص همه‌ی اقشار و رده‌های سنی هستند اما دهه‌ی دوم این برنامه ها با محوریت کودکان و نوجوانان به عنوان سرمایه‌های اصلی کشور برگزار خواهند شد.

عالم‌زاده گفت: از آنجا که شهرها باید به شهرهای دوستدار کودک تبدیل شوند؛ این برنامه‌ی کارشناسی شده می‌تواند سرآغاز رسالت ما در ایجاد شهر دوستدار کودک در کرمان باشد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین این جشنواره علاوه بر شادابی و نشاطی که در شهر ایجاد می‌کند می‌تواند در رونق گردشگری شهری که یکی از انواع گردشگری های مهم و سرآمد به خصوص در حوزه‌ی کلان‌شهرها است، کمک بزرگی به شهرمان کرمان کند.

عالم‌زاده با بیان اینکه اگر شهرداری ها در  حوزه گردشگری شهری سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند به ایجاد درآمدهای پایدار برای شهر و نیز پیشرفت شهر کمک شایانی کنند، تصریح کرد: هر کس بتواند از این سبد اقتصادی گردشگری سهم بیشتری کسب کند، موفق تر است؛ چرا که وقتی اقتصاد شهر پیشرفت کند، سرمایه‌گذاران هم تمایل بیشتری به حضور و سرمایه‌گذاری در آن شهر خواهند داشت و در نتیجه شهر شکوفا و پویا می‌شود.

وی  با بیان اینکه 37 درصد از گردشگران دنیا به‌دنبال استفاده از برنامه‌های فرهنگی مختلف هستند، گفت: با برگزاری جشنواره تابستان کرمان و رویدادهای فرهنگی می‌توانیم گردشگران را برای استفاده از برنامه‌های متفاوت و جذاب به کرمان جذب کنیم.

شهردار کرمان گفت: یک سری برنامه‌ها مانند برگزاری کنسرت در همه جای ایران برگزار می‌شوند و افراد می‌توانند آنها را در شهر خودشان دنبال کنند بنابراین ما باید دنبال اجرای برنامه‌های متفاوت و جذابی باشیم که افراد را از دیگر نقاط کشور به شهر کرمان جذب و جلب کنند و حتی کسانی که برای دیدن اماکن تاریخی و نقاط گردشگری شهر ما به  کرمان سفر می‌کنند جذب برنامه‌های فرهنگی هم شوند.

وی تصریح کرد: ما می‌توانیم کسانی که یک بار به لحاظ تاریخی کرمان را بازدید کردند را بار دیگر با کمک برنامه‌های فرهنگی به کرمان جذب کنیم.

وی به گردشگری شهری اشاره کرد و گفت: شهرداری‌ها می‌توانند منشا کارهایی باشند که جاذب گردشگر باشند. به همین دلیل باید شهرداری ها ببیند مردم از وجود چه چیزهایی در شهر استقبال می‌کنند و به چه شیوه و طرقی می‌توان آنها را جذب فضاهای شهری کرد.

عالم‌زاده تصریح کرد: در این راستا شهرداری کرمان در دور‌ی جدید علاوه بر پارک‌ها و میادینی که وجود داشته و یا احداث کرده، اقدام به اجرای پارک گردشگری که به نوعی بزرگ‌ترین پارک گردشگری جنوب شرق کشور است کرده است که خود می تواند جزو مقاصد جذب گردشگر شود.

وی با بیان اینکه کار مطالعات این پارک انجام شده و ظرف دو ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد؛ تصریح کرد: همچنین تبدیل دو میدان شورا و ارگ به پیاده راه و اجرای فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی در آن ها می‌تواند گردشگر درون شهری و نیز برون شهر و استانی را به این مکان‌ها افزایش دهد.

شهردار کرمان گفت: همچنین بعضی از فضاهای شهری که عملکرد خوبی نداشتند را به حوزه‌ی باز آفرینی شهر برده و یک عملکرد جدید برای آنها تعریف می شود که این خود می‌تواند به عنوان پروژه‌های محرک، به جذب گردشگر شهری کمک کنند.

وی افزود: اماکن اقامتی و پذیرایی نیز همیشه از مکان‌های جاذب گردشگر هستند به هر حال برخی از این مکان ها به دلیل نوع رویکرد و تفاوت نگاه‌ها برای گردشگران جالب نو  است مانند مسافرانی که دوست دارند برای اقامت به دست کندهای میمند بروند و لذت حضور در این نوع مکان ها را تجربه کنند. بنابراین شهرداری ها اگر بتوانند در این حوزه نیز سیاست گذاری و سرمایه گذاران را جذب کنند؛ می‌توانند گردشگران زیادی به خود جذب کنند.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: تمام تلاش برای جذب گردشگر برای کمک به اقتصاد و پویایی و نشاط و شادابی یک شهر و پایداری آن است .

وی تاکید کرد: باید به این نکته هم توجه کرد که اگر فضای شهری امنیت نداشته باشد؛ یا حوزه‌ی سیاسی آن مشکل داشته باشد یا اقتصاد آن دچار مشکل باشد و ثبات نداشته باشد؛ در جذب گردشگر و توسعه‌ی این صنعت تاثیر منفی خواهد داشت.

عالم‌زاده گفت: شهری که به سمت گردشگری می‌رود باید ثبات اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: همه‌ی موارد گفته شده حوزه‌هایی هستند که شهرداری می‌تواند وارد شود و سیاست‌گذاری کند تا گردشگری به عنوان رکنی که می‌تواند باعث پایداری شهری شود رونق پیدا کند.

وی ضمن تشکر و تقدیر از همه‌ی ارگان‌هایی که در برگزاری جشنواره‌ی 20 – 20 شهرداری با این نهاد همکاری می‌کنند گفت: امیدواریم این جشنواره بتواند در جذب گردشگر به شهر کرمان موثر شود و با کم شدن نواقص آن، به عنوان یک رویداد فرهنگی در سال های بعد نهادینه شود.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار نیز در این نشست، ضمن قدردانی از شهردار کرمان که وی را در انجام برنامه های فرهنگی و اجتماعی همراهی می‌کند، گفت: این مساله که آیا شهرداری در حوزه فرهنگی گردشگری، رسالت مستقیم دارد یا تسهیل گر و پشتیبانی کننده است؛ بحثی است که کلانشهرها را درگیر خود کرده است.

محمد علی جوشایی افزود: وقتی شهرداری وارد بحث برگزاری کنسرت می شود، دستگاه های متولی نگرانی هایی در خصوص اینکه آیا شهرداری می تواند در این حوزه به صورت تخصصی ورود کند یا نه را دارند.

وی گفت: با اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستم فاخری دارد تعدادی از مردم نتوانستند از برنامه‌ها و فضاهای فرهنگی آن، بهره ببرند زیرا این دستگاه نمی تواند جوابگوی همه نیازها باشد. بنابراین شهرداری باید به  صورت ملایم در کنار اداره کل فرهنگ و سایر دستگاههای متولی در این زمینه قرار گیرد و در اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی به آنها کمک کند.

جوشایی افزود: جشنواره «بیست بیست» با هدف القای احساس خوب به مردم و آشتی بیشتر آنها با شهرداری برگزار می شود. چرا که معتقدیم وقتی مردم حس و روحیه خوبی نداشته باشند با شهرداری همکاری نخواهند کرد.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار خاطرنشان کرد: آرامش و آسایش در سایه اعتماد، صداقت و حسن همجواری به وجود می آید و کار معاونت فرهنگی اجتماعی ترویج این مسائل در شهر است

 وی از اقدامات این دوره‌ی شهرداری به برگزاری شورای اجتماعی محلات اشاره کرد و گفت: به زودی٧٥٠ نفر از محلات مختلف انتخاب می شوند و مردم اعم از کسبه و بانوان و…شهردار محله را انتخاب می کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار با بیان این که  برای افزایش ضریب نفوذ شهرداری در بین مردم این شبکه‌ی شهروندی را ایجاد کردیم؛ از همه مردم خواست در انتخاب شهردار محله‌ها همکاری کنند.

وی با بیان اینکه اقدامات فرهنگی را با برنامه های نوبهار شروع کردیم و به زودی جشنواره‌ی تابستان کرمان را که از برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی تشکیل شده است، آغاز خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: شهرداری این جشنواره را برای مخاطبان داخل و خارج استان تدارک دیده و اعتقاد دارد شهر کرمان به عنوان مرکز استان می‌تواند به عنوان یک الگو برای سایر شهرستان ها در این زمینه باشد.

وی با بیان اینکه مخاطبان این جشنواره مردم شهر کرمان، استان و نیز سراسر کشور هستند و ما برای همه‌ی آنها برنامه تدارک دیده‌ایم؛ ادامه داد: آغاز برنامه‌های این جشنواره، به دلیل گرمی هوا از ساعت 19 شب است و اگر برنامه‌ای در صبح و یا بعد از ظهر باشد، در سالن‌های با سیستم تهویه مناسب خواهد بود.

 

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان گفت: برنامه‌های این جشنواره‌ی 30 روزه به سه دهه تقسیم می‌شود دهه‌ی اول از 20 تیر تا اول مرداد با عنوان جشنواره‌ی «شب‌های جنوب» شامل اجرای برنامه‌هایی مانند اجرای صحنه‌ای و نیز کنسرت‌های نیم بها و نمایشگاه است که در پارکینگ پشت مجموعه‌ی امام علی (ع) برگزار می شود.

وی افزود: همچنین در این دهه در مکان مذکور، یک نمایشگاه با حدود 150 غرفه برپا خواهد شد.

جوشایی گفت: دهه‌ی دوم از اول مرداد تا دهم این ماه با عنوان کلی «شادپیمایی بزرگ خانواده‌های شریف کرمان» شامل اجرای برنامه‌های متعددی برای کودکان و نوجوانان و خانواده هاست.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار با بیان اینکه برنامه های این دهه در بلوار 22 بهمن اجرا خواهند شد؛ خاطرنشان کرد: از ساعت 19 شب در این بلوار برنامه‌هایی نظیر نمایش های عروسکی، معرفی و فروش کتاب کودک، کارگاه‌های عروسک سازی، برنامه‌های شاد با حضور شخصیت‌های محبوب کشوری در حوزه‌ی کودکان و نوجوانان با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دیگر بخش‌ها برای کودکان برگزار خواهد شد.

جوشایی تصریح کرد: خانواده ها هم می‌توانند ضمن پیمودن مسیر تعیین شده در این شادپیمایی و استفاده از برنامه‌های مسیر، ساعت 21 در شهربازی که انتهای مسیر برنامه های شاد پیمایی است؛ حضور پیدا کرده و از جنگ های رایگان و کنسرت های نیم بها استفاده کنند.

وی اظهار داشت: علت انتخاب بلوار 22 بهمن فضای خوبی است که این بلوار دارد و نیز از آنجا که مدتی است حضور خانواده ها در این بلوار کمرنگ شده بر آن شدیم که پویایی سال‌های گذشته این بلوار را با توجه به قابلیت‌هایی که دارد به آن برگردانیم.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان افزود: همچنین از دهم تا بیستم مرداد دهه سوم این جشنواره است که با برنامه هایی مانند رژه ماشین های کلاسیک، مسابقه قوی ترین مردان ایران ، مسابقات موتور کراس و ... بیشتر با محوریت جوانان برگزار خواهد شد.

دبیر ستاد گردشگری شهرداری کرمان نیز با بیان اینکه استان کرمان با توجه به ظرفیت هایش، با خلأ نبود رویدادها در تقویم ملی مواجه است، افزود: ما فقط شاهد برپایی جشن خرما و جشنواره گل محمدی هستیم که علی رغم اینکه با استقبال خوب گردشگران مواجه است اما هنوز تا مطلوب فاصله دارد.

محمد جهانشاهی افزود: برای ارائه تصویر بهتر و شایسته تر از کرمان به بازارهای داخلی و خارجی بایستی اقداماتی مانند برگزاری جشنواره و توسعه فعالیت های رویدادمحور را در دستور کار قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: هر گردشگر داخلی روزانه 50 تا 100 هزار تومان و گردشگر خارجی 50 دلار آورده برای کرمان دارد که 35 درصد آن برای اقامت، 30 درصد پذیرایی، 20 درصد ترانسفر و 15 درصد برای خرید و سوغات هزینه می شود و همین موجب رونق کسب و کارهای مختلف در شهر می شود.

جهانشاهی از پذیرفتن میزبانی کرمان برای برگزاری نشست گردشگری توسط دبیرخانه کلانشهرها نیز خبر داد و گفت: به زودی نشست گردشگری کلان شهرها در کرمان برگزار می‌شود.

 فاطمه نخعی فر

 

View the embedded image gallery online at:
https://www.kerman.ir/index.php/fa/2016-01-16-04-50-56/9913-2019-07-02-05-03-00?tmpl=component&print=1#sigProIdbc12d48090

چاپ