حفظ فضای سبز از توسعه‌ی آن مهم‌تر است

حفظ فضای سبز از توسعه‌ی آن مهم‌تر است

 

 

شهردار کرمان گفت: در حال حاضر حفظ فضای سبز شهر کرمان از توسعه‌ی آن مهم‌تر است.
به گزارش پایگاه خبری کرمان آنلاین، سید مهران عالم‌زاده در نشست عمومی امشب شورای شهر، ضمن عرض تبریک دهه‌ی کرامت و روز قلم و نیز خیر مقدم به آقای مویدی عضو جدید شورای اسلامی شهر در پاسخ به سوالات ایرانمنش عضو شورای اسلامی شهر در خصوص دلیل خشکی برخی درختان شهر و ابیاری آن‌ها گفت: در فضای سبز شهری دو سه مورد مانند درختان خیابان جهاد و بلوار هوانیروز وجود دارند که دچار مشکلاتی هستند که مربوط به سال‌های گذشته است و در حال حاضر بروز پیدا کر‌ده‌اند.
وی ادامه داد: زمانی که خیابان‌های جهاد و هوانیروز زیر سازی شدند، زیر این درختان هم زیرسازی شده و حالا با رشد درخت، ریشه به این نواحی برخورد کرده و امکان رشد و گسترش بیشتر نداشت که باعث خشکی برخی از آنها شده بود. در نتیجه ما با حفر گودال‌هایی در کنار درختان این دو خیابان (که ریشه بتواند در خاک آن رشد کند) مشکل را حل کردیم.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرانمنش عضو شورای اسلامی شهر کرمان در خصوص آبیاری درختان گفت: تا پیش از این درختان و فضای سبز شهری با آب شرب آبیاری می‌شدند اما در حال حاضر به دلیل کمبود آب، حتی لچکی‌ها هم دیگر با آب شرب آبیاری نمی‌شوند اما چون به آب شیرین عادت کرده بودند، با تعییر نوع آب، تا عادت کردن به شرایط لطمه می‌بینند.
وی با بیان اینکه همچنین ما در همه جا آب نداریم به خصوص در بلوار جمهوری، به همین دلیل مجوز حفر تعدادی چاه را گرفتیم که در حال تجهیز هستند، ادامه داد: برای توسعه‌ی شبکه‌ی آب خام شهر حداقل ۲۰ میلیارد تومان نیاز است که در سالجاری حدود ۱۱ میلیارد تومان آن محقق می‌شود.
شهردار کرمان به بالا بودن EC آب برخی از چاه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: این مساله دیگر از دست ما خارج است و ممکن است حتی جایگزینی و حفر چاه دیگر هم مشکل را حل نکند و آن چاه هم EC بالایی داشته باشد.
عالم زاده خاطرنشان کرد: در خصوص آب‌های زیرسطحی هم که EC بالایی دارند، مقداری از آن سهم شهرداری است که داده نمی‌شود. بنابراین جلسه‌ای با معاونت عمرانی استانداری و برق منطقه‌ای داشتیم اما به تفاهم نرسیدیم، در نتیجه ما هم مجوز حفاری به شرکت برق را ندادیم و امیدواریم با ورود استاندار به این مساله، تعیین تکلیف نهایی در این خصوص انجام شود.
عالم‌زاده همچنین گفت: طی جلساتی به این نتیجه رسیدیم که شاید فضای سبز، اولویت شهرداران مناطق نباشد، به همین دلیل تصویب کردیم تمامی ناظران فضای سبز از خود سازمان فضای سبز که زیر نظر مدیریت این سازمان فعالیت می‌کنند بلشند تا تخصصی بر این حوزه نظارت کنند.

وی گفت: در خصوص آفات درختان نیز با همکاری و رایزنی با مرکز تحقیقات کشاورزی و دانشکده کشاورزی دانشگاه باهنر ، تدابیری اندیشیده شده که در حال اجرا هستند.

 

شهردار کرمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برگزاری جشنواره‌ی تابستان کرمان با عنوان  20 ـ 20  اشاره کرد و گفت: امیدواریم جشنواره‌ی 20 ـ 20 شهرداری کرمان بتواند گردشگران زیادی را برای استفاده از برنامه‌های متفاوت و جذاب به کرمان جذب کند و به عنوان یک رویداد در تقویم ملی گردشگری کشورمان ثبت شود.

 عالم‌زاده با بیان اینکه جشنواره نوبهار کرمان برای نخستین بار در شهر کرمان برگزار شد و اگر چه نواقصی داشت اما تجربه خوبی بود؛ افزود: جشنواره شهروندی تابستان کرمان از 20 تیرماه تا 20 مردادماه سالجاری به صورت ملی برگزار خواهد شد.

وی  ادامه داد: محور و شعارهای اصلی این برنامه شامل «با هم زیستن در شهر»، «شاد زیستن در شهر»، «با امید زیستن در شهر»، «معرفی توانمندی‌های شهر»،  «معرفی جاذبه‌های شهر»، «توسعه گردشگری شهری» و «استفاده از شب‌های زیبا و پرستاره کرمان» است.

شهردار کرمان تصریح کرد: در این راستا با رایزنی‌هایی که با مسئولان کشوری داشتیم  هتل های پارس و جهانگردی تخفیف 30 تا 50 درصد و هواپیمایی ماهان نیز تخفیف 30 درصدی ویژه تورهایی که با آژانس ها به کرمان می آیند را لحاظ خواهند کرد. ضمن اینکه صنوفی که در زمینۀ پذیرایی فعال هستند، از جمله برخی از رستوران‌ها و اماکن پذیرایی نیز طی این جشنواره به گردشگران تخفیفاتی ارائه خواهند کرد.

وی تصریح کرد: برنامه های جشنواره 20 تا 20 از ساعات عصر تا پایان شب برگزار می شود زیرا هوای شب های کرمان در این ساعات مناسب و  مطلوب است.

شهردار کرمان با بیان اینکه 37 درصد از گردشگران دنیا به‌دنبال استفاده از برنامه‌های فرهنگی مختلف هستند، گفت: برگزاری جشنواره تابستان کرمان و رویدادهای فرهنگی ظرفیتی است که می‌تواند برای معرفی و شناخت فرهنگ شهرمان کرمان موثر باشد.

عالم زاده خاطرنشان کرد: به نظر می رسد جشنواره‌ای به این گستردگی تاکنون فقط در شهرهایی مثل کیش برگزار می شده است و امیدواریم این جشنواره، گردشگران زیادی را برای استفاده از برنامه‌های متفاوت و جذاب به کرمان جذب کند و بتواند در تقویم ملی گردشگری کشورمان ثبت شود.

شهردار کرمان  تصریح کرد: برنامه‌های این جشنواره‌ی 30 روزه به سه دهه تقسیم می‌شود؛ آغاز این جشنواره با برگزاری مراسم افتتاحیه باشکوهی با حضور گروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان است و بعد دهه‌ی اول از 20 تیر تا اول مرداد با عنوان جشنواره‌ی «شب‌های جنوب» شامل اجرای برنامه‌هایی مانند اجرای صحنه‌ای و نیز کنسرت‌های نیم بها و نمایشگاه است که در پارکینگ پشت مجموعه‌ی امام علی (ع) برگزار می شود.

وی افزود: همچنین در این دهه در مکان مذکور، یک نمایشگاه با حدود 120 غرفه برپا خواهد شد.

شهردار کرمان گفت: دهه‌ی دوم از اول مرداد تا دهم این ماه با عنوان کلی «شادپیمایی بزرگ خانواده‌های کرمان» شامل اجرای برنامه‌های متعددی برای کودکان و نوجوانان و خانواده هاست.

وی با بیان اینکه برنامه های این دهه در بلوار 22 بهمن اجرا خواهند شد؛ خاطرنشان کرد: از ساعت 19 شب در این بلوار برنامه‌هایی نظیر نمایش های عروسکی، معرفی و فروش کتاب کودک، کارگاه‌های عروسک سازی، برنامه‌های شاد با حضور شخصیت‌های محبوب کشوری در حوزه‌ی کودکان و نوجوانان با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دیگر بخش‌ها برای کودکان برگزار خواهد شد.

عالم زاده تصریح کرد: خانواده ها هم می‌توانند ضمن پیمودن مسیر تعیین شده در این شادپیمایی و استفاده از برنامه‌های مسیر، ساعت 21 در شهربازی که انتهای مسیر برنامه های شاد پیمایی است؛ حضور پیدا کرده و از جنگ های رایگان و کنسرت های نیم بها استفاده کنند.

وی اظهار داشت: علت انتخاب بلوار 22 بهمن فضای خوبی است که این بلوار دارد و نیز از آنجا که مدتی است حضور خانواده ها در این بلوار کمرنگ شده بر آن شدیم که پویایی سال‌های گذشته این بلوار را با توجه به قابلیت‌هایی که دارد به آن برگردانیم.

شهردار کرمان افزود: همچنین از دهم تا بیستم مرداد دهه سوم این جشنواره است که با برنامه هایی مانند رژه ماشین های کلاسیک، مسابقه قوی ترین مردان ایران ، مسابقات موتور کراس و ... بیشتر با محوریت جوانان برگزار خواهد شد.

وی گفت: البته این جشنواره ممکن است با نواقصی همراه باشد که پیشاپیش از مردم عذرخواهی می کنم.

گفتنی است در ابتدای این نشست، فتح الله مویدی عضو علی البدل شورای اسلامی شهر کرمان بعد از استعفای یکی دیگر از اعضای شورای شهر ضمن ادای سوگند در فرمانداری کرمان، در صحن علنی شورا نیز با ادای سوگند به عنوان عضو اصلی شورا آغاز به کار کرد. در پایان نشست شورا هم رامین ارجمند کرمانی با شش رای موافق، سه رای مخالف و دو رای ممتنع به عنوان نائب رییس شورای شهر کرمان انتخاب شد.

همچنین سیدمحمدرضا میرحسینی نیز با هشت رأی موافق، دو رأی مخالف و یک رأی ممتنع نماینده شورا در شورای شهرستان شد.

حسین چناریان نیز با هفت رأی موافق، سه رأی مخالف و یک رأی ممتنع سخنگوی شورای شهر کرمان شد.


فاطمه نخعی فر

 

View the embedded image gallery online at:
https://www.kerman.ir/index.php/fa/2016-01-16-04-50-56/9927-2019-07-07-17-27-08?tmpl=component&print=1#sigProIde767fa3f96

چاپ