موزه مردم‌شناسی زرتشتیان کرمان

هسته و فکر آغازین این موزه در سال 1362 همراه با تاسیس کتابخانه انجمن بنیاد گرفت. در این سال دکتر پرویز وخشوری ریاست گردش دوازدهم انجمن به همراه آقایان مهران غیبی سرپرست وقت کتابخانه، اشیا میراث فرهنگی زرتشتیان کرمان را گردآوری و تا امروز اشیا دیگری به آن افزوده شده است. سرانجام در جشن تیرگان سال 3743 (1384/4/10) به طور رسمی توسط رییس سازمان میراث فرهنگی وقت افتتاح شد. ساختمان موزه در دهه 1370 به همت و سرمایه بهدینان فرزانه هرمز یار اشیدری و خانم مهیندخت سیاوشان پی‌ریزی و در سال 1380 پایان یافت.
شرح اشیا
قدیمی‌ترین شی این موزه یک جلد کتاب دست‌نویس گات‌ها با قدمت بیش‌تر از دویست سال و یک عدد آتشدان دستی با تاریخ حک شده 1207 است. از بخش‌های ارزشمند این موزه، بخش عکس و اسناد است که ارباب کیخسروشاهرخ، عکس‌های انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و اشخاصی چون ارباب کیخسروشاهرخ، میرزا برزو آمیغی و کشورخانم از ارزش ویژه‌ای برخوردارند. افزون بر این انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله بخشی از این موزه را به خود اختصاص داده است. لباس‌های زنانه با قدمت 50 تا 150 و با پیشینه‌ای که اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده می‌شود. گویای پوشش مناسب زنان زرتشتی است. مخنا (مقنعه)، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده زیبایی خاصی دارند. در پایان یادآور می‌شود که زرتشتیان کرمان در راه‌اندازی واحدهای فرهنگی و درمانی نیز پیشگام بوده‌اند.
کرمان یکی از قدیمی‌ترین مراکز زندگی زرتشتیان است و هنوز هم زرتشتیان در کرمان زندگی می‌کنند. زرتشتیان پنج بار نماز می‌خوانند و قبله نماز ایشان نور، از جمله آتش است. از این‌رو برای نگه‌داری آتش و مراسم نیایش همگانی (جشن) جایگاه‌هایی به نام آتشکده ساخته شده است.
ایشان در نماز روزانه خود پس از ستایش خداوند، با خود و خدای خود پیمان می‌بندند که به خشنودی اهورامزدا و خوار کردن اهریمن جهان را با دانش نیک هر روز تازه‌تر از دیروز کنند.
آتشکده کرمان
اصل ساختمان خانه مسکونی آقای ارباب سروشیار جهانگیر اشیدری بود که پس از مرگ دخترش بانو رستم فرخ در آن تغییرات لازم انجام گرفته و آتشکده وقف زرتشتیان شده است. بخشی از هزینه این کار از دهش آقایان دینیار موبد رستم مرزبان و خدارحم جمشید نرسی‌آبادی (مقیم بمبئی) تامین و کار به کوشش آقای منوچهری دادی رییس انجمن جوانان زرتشتیان کرمان انجام گرفت.
این آتشکده با آتشی که از آتشکده محله شهر آوردند به روز سروش از ماه شهریور 1293 یزدگردی روشن شد. (به گفته بزرگان جامعه زرتشتیان کرمان، این آتش از دوره ساسانیان تا امروز خاموش نشده است.)

چاپ