نمایندۀ شورا در کمیسیون تخصیص اعتبار شهرداری کرمان معرفی شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان؛
نمایندۀ شورا در کمیسیون تخصیص اعتبار شهرداری کرمان معرفی شد
نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، صبح امروز دوشنبه یکم خردادماه، با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.  

به گزارش کرنا، علیرضا نادری، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست، با تبریک ولادت حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت، فرارسیدن روز «دختر» را تبریک گفت و افزود: این روز را به دختران عفیف و پاکدامنی که قرار است دامن‌شان محل به معراج رفتن مردان جامعه باشد، تبریک می‌گویم.

در ادامه، رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا، به نامه شهرداری مبنی بر معرفی نماینده ازسوی شورای اسلامی برای عضویت در کمیته تخصیص اعتبار شهرداری کرمان اشاره کرد و گفت: در این نامه آمده با توجه به اینکه کمیته تخصیص اعتبار شهرداری با هدف برنامه‌ریزی جهت توزیع و تخصیص بهینه منابع براساس بودجه مصوب، پایش و کنترل هزینه‌ها و نظارت بر عملیات اجرایی، ارایه گزارش‌ها به‌منظور تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و انطباق درآمدها و هزینه‌های تحقق‌یافته در دوره‌های سه‌ماهه و تخصیص براساس اولویت و خاصیت پروژه‌ها تشکیل شده است؛ جهت معرفی نمایندۀ آن شورای محترم برای شرکت در این کمیته، اقدام کنید.

محمد امینی‌زاده ادامه داد: این موضوع در کمیسیون بودجه مطرح و «حسین چناریان»، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، به‌عنوان نمایندۀ شورا در کمیسیون تخصیص اعتبار شهرداری کرمان معرفی شد.

این موضوع در صحن علنی شورا نیز با هشت رأی موافق اعضای حاضر، به تصویب رسید.

رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا، به دیگر نامه و درخواست شهرداری در مورد فرمول مصوب عوارض شغلی صنفی و حِرف خاص مربوط به سال 1402 که به شورا ارسال شده بود نیز اشاره کرد و گفت: در این نامه آمده است با توجه به اینکه عوارض مشاغل صنفی و عوارض حِرف خاص در سال 1402 در هم ادغام شده و این فرمول میزان عوارض را به‌صورت ماهانه محاسبه کرده، اما در عنوان اشتباهی درخصوص مؤلفه زمان رخ داده است؛ بنابراین، درخواست تغییر توضیحات ذیل فرمول پارمتر T از عوارض سالیانه مشاغل صنفی و حِرف خاص به عوارض ماهانه مشاغل صنفی و حِرف خاص را همانند گذشته داریم.

این درخواست نیز با رأی موافق بیشتر اعضا تصویب شد.

در ادامه، نامه شهرداری کرمان درخصوص املاک واقع در محدودۀ شهرک «شهید همت»(صنعتی) و تعیین‌تکلیف آنها که در جلسات قبلی مطرح شده و در کمیسیون حقوقی اصلاح شده بود، توسط رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا قرائت شد که با پیشنهادهای زیر به مدت دو سال تا پایان سال 1403 موافقت شد.

این پیشنهادها عبارتند از: آن‌دسته از افرادی که با شهرداری قرارداد اجاره دارند و به تعهدات خود درخصوص استفادۀ صنعتی عمل کرده و تاکنون، زمین در تصرف خودشان است، با 25 درصد کاهش نسبت به قیمت کارشناسی روز به‌صورت نقدی یا 20 درصد کاهش نسبت به قیمت کارشناسی روز، به‌صورت اقساط سه‌ساله (اقساط به انتخاب پرداخت‌کننده)، بدون دریافت کارمزد به آن‌ها واگذار شود. (اجاره معوقه به‌صورت کامل دریافت خواهد شد و در صورت مراجعه تا پایان سال 1402، اجاره معوقه بخشیده خواهد شد.)

آن‌دسته از افرادی که زمین واگذار شده به آنها ازسوی متصرفین سابق دارای قرارداد اجاره با شهرداری بوده، ولی آن را به اشخاص ثالث واگذار کرده‌اند، فارغ از نوع استفادۀ کنونی، با 20 درصد کاهش نسبت به قیمت کارشناسی روز به‌صورت نقدی یا 15 درصد کاهش نسبت به قیمت کارشناسی روز به‌صورت اقساط سه‌ساله (اقساط به انتخاب پرداخت‌کننده)، بدون دریافت کارمزد، به آنها واگذار شود. اجاره معوقه به‌صورت کامل دریافت خواهد شد.

آن‌دسته از افراد متصرف زمین‌های شهرداری در صورتی که آثار تصرف آنها مربوط به قبل از سال 1396 بوده و دارای اعیانی و یا امتیازات آب، برق و گاز باشند، با 15 درصد کاهش نسبت به قیمت کارشناسی روز به‌صورت نقدی یا 10 درصد کاهش نسبت به قیمت کارشناسی روز به‌صورت اقساط سه‌ساله (اقساط به انتخاب پرداخت‌کننده)، بدون دریافت کارمزد به آنها واگذار شود.

قابل ذکر است که تنظیم و تحویل صورت‌جلسه واگذاری پس از تسویه‌حساب کامل با شهرداری اعطا می‌شود. در صورت عدم پرداخت اقساط در مدت سه‌سال، این مصوبه قابل اجرا نیست.

شهردار کرمان نیز در این نشست درخصوص افزایش تعداد و متراژ صدور پروانه ساختمانی در سال جدید گفت: طبق گزارشاتی که از مناطق دریافت کرده‌ایم، تعداد و متراژ صدور پروانه ساختمانی به‌صورت واضح بالاتر رفته، اما به دو دلیل یکی اینکه هنوز ضریب دولت (ضریب افزایشی لوایح) ابلاغ و اعلام نشده و دوم با محاسباتی که امسال در لوایح عوارضی انجام شده، ریال پروانه ساختمانی یا کاهش پیدا کرده، یا برابر سال قبل شده است.

سعید شعرباف، با بیان اینکه کار را طبق لوایح عوارضی انجام داده‌ایم، گفت: اکنون، در شهرداری منطقه یک در فروردین‌ماه امسال نسبت به فروردین سال گذشته، با توجه به اینکه اسفند سال گذشته تخفیف هم داشتیم، تعداد و متراژ به شکل واضحی بالا رفته، اما ریال دریافتی ما تقریباً یک‌سوم کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: متأسفانه این موضوع مربوط به عدد و رقم‌های به‌دست‌آوردن پروانه ساختمانی در لوایح عوارضی است که به همین دلیل، به همۀ مناطق ابلاغ کردیم گزارش‌های خود را در این خصوص بیاورند تا بررسی کاملی انجام دهیم.

شهردار کرمان افزود: در آیین‌نامه به‌خصوص در مناطقی مثل منطقه یک و چهار، که تراکم بالا نمی‌رود، کاهش عدد ریالی داشتیم که به‌زودی بررسی کاملی در این خصوص انجام خواهیم داد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا نیز گفت: تاریخ برگه‌های کارشناسی که مبنای محاسبه ارزیابی املاک است، در اقدامات بین شهرداری و شورا و پیگیری‌های مردم، کم می‌شود؛ بنابراین، ممکن است مردم ضرر کنند.

حسین چناریان افزود: گاهی تاریخ تمام می‌شود و باید ارزیابی مجدد انجام شود؛ بنابراین، در کمیسیون بودجه مصوب کردیم تاریخ ثبت برگ کارشناسی، از زمان تأیید شورا، به مدت شش‌ماه ملاک عمل باشد.

این موضوع برای بررسی بیشتر به نشست آیندۀ شورا موکول شد.

لازم به ذکر است؛ در این نشست دو تن از بازنشستگان شورای اسلامی شهر کرمان مورد تقدیر قرار گرفتند.

تاریخ خبر: 
1402/3/2